S falešnými sňatky cizinců kvůli legalizování pobytu se na východě Čech roztrhl pytel. Po případu sedmi Číňanů, kteří za stotisícový úplatek provdali členku rodiny za muže z Trutnova, aby se sem pak mohli za účelem „sloučení rodiny“ nastěhovat, řeší cizinecká policie další svatební příběh v Pardubicích.

Tentokrát se jedná o černocha z Konžské demokratické republiky. Oženil se s Češkou, která už má s formálními sňatky zkušenosti. Dříve si nechala za úplatu 40 000 Kč zapsat do rodného listu své dcery jako otce Číňana, a to ze stejného důvodu – aby získal povolení k pobytu v Česku. Afričan oficiálně požádal o povolení pobytu za účelem sloučení rodiny letos v únoru, den před tím, než měl podle správního vyhoštění opustit zemi. Sňatek uzavřel v lednu.

„Policisté zjistili, že cizinci skončilo v srpnu 2006 povolení k dlouhodobému pobytu, které mu bylo uděleno za účelem studia. Od ukončení platnosti víza se zde pohyboval nelegálně. V listopadu téhož roku si požádal muž o zahájení řízení o azylu, které bylo v listopadu 2008 definitivně zamítnuto. Policisté vystavili cizinci výjezdní příkaz s povinností opustit Českou republiku do 12. února 2009,“ uvedla mluvčí východočeské cizinecké policie Ivana Ježková.

„Když se cizinec dostavil 11. února 2009, tedy jeden den před nařízeným odjezdem, s žádostí o povolení k pobytu za účelem sloučení rodiny, předložil policistům oddací list, ze kterého bylo zřejmé, že dne 17. ledna 2009 uzavřel manželství s Češkou, trvale žijící v Pardubicích.

Policisté zahájili správní řízení ve věci žádosti o povolení pobytu a zjistili, že manželka cizince žije v současné době s jiným mužem české státní příslušnosti, se kterým čeká dítě. Z výpovědi manželky pak vyplynulo, že manželství s cizincem uzavřela pouze z důvodu, aby získal na území České republiky povolení k přechodnému pobytu s tím, že poté se chtěli ihned rozvést. Nepodařilo se ale prokázat, že by žena jednala za úplatu,“ dodala Ježková.

Oba „manželé“ přiznali, že sňatek byl ryze formální a že se nijak nestýkají. Policie proto povolení k pobytu Afričanovi zamítla.