Bývalý vedoucí odboru investic na krajském úřadě Emil Kmoníček a někdejší poradce hejtmana Lubomír Červinský stojí před soudem kvůli údajné manipulaci s miliardovým tendrem na přestavbu náchodské nemocnice. Oběma hrozí až 12 let vězení. Státní zástupce je viní z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a ze zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. Podmínky tendru měli upravovat tak, aby zvítězila firma Metrostav. Oba vinu odmítají.

Svědci z vysokých pater politiky

V září vypovídal jako svědek bývalý hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD, kterému dělal obviněný Červinský poradce. V úterý k soudu dorazila současná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). V době prvního tendru na nemocnici v Náchodě působila jako ředitelka Centra evropského projektování (CEP). O druhém a třetím tendru, který měl být podle obžaloby zmanipulovaný, ale podle svých slov neví. „S nemocnicí Náchod jsem se dostala do styku v průběhu prvního tendru. Dalších jsem se neúčastnila, protože jsem už byla na ministerstvu pro místní rozvoj,“ řekla Dostálová s tím, že obviněného Červinského zná. Za jejího působení byl poradcem v CEP.

Podmínky prý byly šité na míru

Obžaloba tvrdí, že podmínky nastavili obvinění tak, že je žádná jiná firma nemohla splnit. V Česku jednoduše nevzniklo v požadovaném období tolik zdravotnických staveb, aby mohly ostatní firmy doložit požadované reference. Od Kmoníčka měl navíc získat pracovník Metrostavu znění veřejné zakázky dřív než ostatní. Pokud by tendr nebyl zrušen, vydělala by tím firma 27 milionů korun.