Předseda odvolacího senátu Jan Sváček řekl, že Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) policistu prověřuje kvůli údajným nestandardním postupům vůči hlavní svědkyni, a chce počkat na výsledky šetření. Jednání proto odložil na 6. října.

Krajský soud v Hradci Králové letos potrestal hlavního pachatele loupežných přepadení agentury osmi lety vězení. Jeho dva komplici, muž a žena, dostali tři roky vězení a dvouletou podmínku. Nepodmíněné tresty zatím nejsou pravomocné, o odvoláních měl včera rozhodovat Vrchní soud v Praze.

INSPEKCE PRÝ VYŠETŘUJE ZNÁMÉHO KRIMINALISTU

Z krátkého soudního jednání vyplynulo, že podnět k inspekci podal jeden z obžalovaných. „Mohu potvrdit, že GIBS provádí šetření na základě podnětu, který obdržela," řekla včera mluvčí inspekce Radka Sandorová. Až budou výsledky prověřování hotové, pošle je GIBS soudu.

Údajně je prověřován známý kriminalista, který například pomáhal odhalit heparinového vraha Petra Zelenku nebo pomáhal objasnit vraždu kadeřnice v Hořicích, z níž je obžalován Lukáš Nečesaný. Policista zatím z ničeho obviněn nebyl.

Kufr ubránila

Lupiči se při první loupeži v roce 2012 zmocnili 1,4 milionu korun. Při druhém přepadení o dva roky později pracovnice bezpečnostní agentury kufr s téměř půlmilionovou tržbou ubránila. Jeden z pachatelů jí do obličeje nastříkal slzotvorný plyn a současně použil paralyzér, jehož výboj zapálil unikající plyn. Na ženě vzplál oděv a utrpěla popáleniny prvního a druhého stupně. Ačkoliv byla zraněná, stihla se před lupičem i s penězi ukrýt za bezpečnostními dveřmi. Lukáš Tichý (29) u hradeckého soudu dostal osmileté vězení, Ludvík Vaněk (30), který v roce 2012 kryl Tichému záda, a pak si od něj vzal 300 tisíc korun, by měl jít do vězení na tři roky. U druhé loupeže asistovala Tichému jeho tehdejší přítelkyně Martina Vyčítalová. Ta dostala podmíněný trest.