„Nebylo prokázáno, že tyto skutky spáchali obžalovaní,“ vysvětlil předseda senátu Luboš Sovák. Zločin, jehož obětí se stala osmatřicetiletá žena z Pardubic, která po brutálním napadení trpí vážnými psychickými problémy, tak zatím nemá pachatele.

Rozsudek není pravomocný: obžalovaní Sándor Farkas a András Kátra se sice vzdali práva na odvolání, státní zástupce Milan Šimek si však ponechal lhůtu.

Soudní jednání bylo obtížné a zdlouhavé. Zatímco obžalovaní jsou z Maďarska, důležití svědkové museli dojíždět z Ukrajiny. Někteří u soudu uvedli, že už si nic nepamatují, nebo vypovídali jinak než na policii. Muže, který případ ohlásil a jako pachatele označil obžalované, se k soudu dostat vůbec nepodařilo. A napadená žena ztratila paměť.

Brutální napadení se odehrálo loni na konci dubna v jednom pardubickém bytovém domě. Jeho obyvatelé, hlavně zahraniční dělníci, v den pálení čarodějnic popíjeli a grilovali na zahradě. Večer však málem skončil tragicky.

„Ubili děvušku,“ ohlásil v noci rozrušený cizinec na tísňovou linku. Když se policie a hasiči násilím dostali do bytu, kde se trestný čin stal, našli tam polonahou zbitou a zkrvavenou ženu a u ní dva muže z Maďarska.

Policisté je zadrželi a obvinili je z pokusu o znásilnění a těžké ublížení na zdraví. Podle státního zástupce Milana Šimka opilí Sándor Farkas (32) a András Kátra (30) podle obžaloby pozdě v noci vnikli do bytu své české sousedky a chtěli ji znásilnit. Když se žena bránila, začali ji bít, ale nepodařilo se jim ji přemoci. „Surově ji bili a kopali, protože se jim nepodvolila,“ uvádí se v obžalobě. Kátra pak prý ženě o hlavu rozbil skleněnou láhev.

OBŽALOVANÍ MUŽI VŠECHNO POPŘELI

Žena utrpěla řadu zranění a podle státního zástupce mohla dopadnout daleko hůře, kdyby ji nezachránil zásah Ukrajince Vasila B., který ji bránil a také přivolal policii.

Obžalovaní, kterým hrozilo až dvanáct let vězení, však všechno popřeli. Tvrdili, že Ukrajinec za nimi přišel, přiznal se, že ženu napadl, a oni jí šli pomoci. Nedokázali však vysvětlit, proč neotevřeli, když přijela policie. Jeden svědek navíc viděl, že si krátce na to sbalili tašky, jako by chtěli odjet.

Klíčové svědectví u soudu však nezaznělo. Vasil B. totiž odjel na Ukrajinu a k soudu se nedostavil.

Ani napadená žena v rozplétání případu nepomohla, protože po vážném zranění hlavy si na útok nepamatuje. Podle znalkyně se u ní projevuje postkontuzní syndrom s dopadem na paměťové buňky. Kromě toho napadená trpí poruchami spánku, úzkostí a zvýšenou úlekovostí. „Ke zlepšení nedochází, naopak se projevují depresivní stavy,“ uvedla znalkyně Lenka Růžičková.

Ostatní Ukrajinci z domu utekli hned poté, když jim rozrušený Vasil B. sdělil, co se stalo. Jeden z nich pak policii řekl, že když utíkali, viděli u sousedčina bytu oba obžalované. „Smáli se a něco si povídali, ale já jsem je neslyšel,“ vypověděl tehdy. U soudu to však popřel.