Jednadvacetiletý Lukáš Nečesaný  obžalobu z pokusu o vraždu, které se údajně dopustil ze zištných důvodů, důrazně odmítl a prohlásil, že policie důkazy o jeho vině zfalšovala. Pohledný inteligentní mladík z dobře situované vlivné rodiny se u soudu choval velmi vyrovnaně. Jeho obhájci žádali zproštění obžaloby.

Proti rozsudku, který krajský soud vynesl v lednu, se Lukáš Nečesaný odvolal. Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil a případ vrátil  do Hradce Králové. Hlavní líčení začíná dnes, a pokud se k soudu opět dostaví rodina a přátelé ve stejném počtu jako na předchozí jednání, bude atmosféra zřejmě napjatá. Po vynesení rozsudku totiž někteří žalobkyni a soudcům spílali. „Můžete se stydět!" a „Chcípni," křičeli na ně tehdy.

Nečesaný se podle obžaloby loni v únoru pokusil zavraždit třiapadesátiletou kadeřnici v Hořicích. Napadená žena u soudu vypověděla, že před zavírací dobou přišel do kadeřnictví mladík, který jí zasadil do hlavy šest ran polenem. Z provozovny pak zmizely její doklady a deset tisíc korun. Těžce zraněnou ženu nalezl její syn, který se v kadeřnictví náhodou zastavil. Lékaři ji zachránili, žena si však dodnes stěžuje na zdravotní potíže a zhoršení zraku.

Vrchní soud
Vrchní soud v Praze  zrušil  napadený rozsudek a věc vrátil Krajskému soudu v Hradci Králové k novému projednání a rozhodnutí. Uzavřel, že vznikla důvodná pochybnost o správnosti skutkových zjištění soudu prvního stupně a že k jejímu odstranění bude nutné doplnění dokazování, které je takového rázu a rozsahu, že je nelze uskutečnit v rámci veřejného zasedání před odvolacím soudem  – jde zejména o znalecký posudek znalce oftalmologa.

Obhájci obžalovaného zdůrazňovali, že na jeho oblečení nebyly stopy ženiny krve, že se nepodařilo objevit poleno, na němž by měla být jeho DNA, a naznačovali, že za útokem stojí někdo z rodiny napadené ženy.

Zpochybnili také rekognici, při níž vážně zraněná žena  měla v nemocnici na fotografiích určit pachatele.  Podle nich byla po probuzení z umělého spánku zcela dezorientovaná, a navíc prý fotku obžalovaného neoznačila. „Snažila se ukázat někoho jiného," řekl jeden z advokátů. Policie však prý usilovala o to, aby žena ukázala právě Nečesaného.

Obhajoba odmítla uznat jako důkaz i pachové stopy; jejich zajištění prý bylo v rozporu se zákonným postupem. Policie však pochybení odmítla.

Rodiče obžalovaného založili webové stránky s názvem Veritas vincit – Pravda vítězí, na nichž upozorňují na údajné rozpory v případu. Otec, který je ředitelem liberecké nemocnice, se k případu několikrát vyjádřil v médiích a obvinil hradecké policisty a žalobkyni z „manipulativního a účelového chování".  Zdůraznil také, že rodina synovi poradila, aby se policii přihlásil jako svědek, protože osudného dne kadeřnictví navštívil. Přátelé Nečesanému vyjadřují podporu na Facebooku.

Ne všichni  jsou však o jeho nevině přesvědčeni. Kamarád obžalovaného u soudu připustil, že Hořice jsou v názoru rozděleny. U soudu navíc vyšlo najevo, že mladík bral drogy, lhal, kradl rodičům peníze i elektroniku a choval se agresivně.