Romanu Řehořkovi a Aleši Pekovi, kteří  obchodovali použitým textilem, hrozilo pět až deset let vězení. Státní zástupce je vinil, že se dopustili zvlášť závažného zločinu podvodu a přečinu zvýhodnění věřitele.

Obžalovaní vinu od začátku popírali. Podle nich byl za vším nátlak obchodního partnera, který chtěl získat jejich firmu. Obhájkyně obou mužů v závěrečném návrhu požádaly soud, aby jejich klienty zprostil obžaloby, protože se trestných činů nedopustili.

Soud dal zapravdu obhajobě. „V žalobním návrhu označený skutek není trestným činem," uvedl včera předseda senátu Petr Mráka.

Pětatřicet věřitelů, kteří přišli celkem o 55,13 milionu korun, soud s jejich nároky odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních.

Kryli prý problémy v účetnictví

Roman Řehořek a Aleš Peka vedli společnost Genesis-Soex CZ, která dovážela   netříděný použitý textil a v Česku ho třídila. Část pak dodala do maloobchodní sítě, část vyvážela na Slovensko a zpět do Německa.

Řehořek jako jednatel a  Peka jako ředitel společnosti podle obžaloby od ledna 2008 do května 2009 objednávali od českých i zahraničních firem zboží a služby, přestože věděli, že jejich firma je v úpadku a dodavatelům nebude moci zaplatit. Problémy v účetnictví firmy však prý zakrývali.

„Rozhodovali o přijetí závazků, provádění plateb i o tom, kterému věřiteli bude zaplaceno a kterému ne," řekl  soudu státní zástupce.

Obžalovaný: Nic bych nedělal jinak

Obhajoba však tvrzení žalobce odmítla. Poukázala na to, že podle znalců společnost nebyla v úpadku, takže obžalovaní nemohli obchodním partnerům nic zamlčovat. Svědek, který měl ve firmě na starosti logistiku a personalistiku, navíc popřel. že by dostal pokyn, aby zkresloval ekonomické výsledky.

Obhájkyně argumentovaly také tím, že společnost byla v době, o níž mluví obžaloba, násilně převzata a muži už na její činnost neměli vliv, takže uvedené trestné činy nemohli spáchat.

Také obžalovaní požádali soud, aby je osvobodil. „Hlavním cílem celé akce bylo, aby se obchodní partner zmocnil  společnosti," uvedl Řehořek. Dodal, že k vedení firmy přistupoval „s nejlepším vědomím a svědomím" a dnes by prý nic nedělal jinak.

Oba obžalovaní se vzdali práva na odvolání. Rozsudek však nenabyl právní moci, protože státní zástupce si ponechal lhůtu.