Brněnský Nejvyšší soud (NS) potvrdil bývalému automobilovému závodníkovi Martinu Kolocovi a dalším dvěma manažerům podmíněné tresty za tunelování Rubeny Náchod.

Soud ale zároveň zrušil část verdiktu, která se týkala náhrady škody. Nástupnická firma BS Servis Centrum se podle Nejvyššího soudu musí s nárokem na náhradu obrátit na civilní soud.

Podle Nejvyššího soudu se podařilo bez pochybností prokázat vinu všech tří mužů. Proto jejich dovolání z větší části zamítl, stejně jako dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naopak žádal přísnější trest. Rozhodnutí o náhradě škody 126 milionů korun je ale podle Nejvyššího soudu nepřezkoumatelné.

„Ačkoli se soudy velmi pečlivě vypořádaly s otázkou viny obviněných, musí Nejvyšší soud konstatovat, že při rozhodování o náhradě škody postupovaly naprosto nepřezkoumatelným způsobem a učinily závěry, které nelze akceptovat," stojí v usnesení Nejvyššího soudu, který o náhradě škody kvůli nedostatku podkladů nemohl rozhodnout sám. Proto firmu odkázal na civilní soud.

Uprchlý Koloc a další manažeři prostřednictvím série transakcí v letech 1991 až 1994 způsobili nebo chtěli způsobit firmě škodu zhruba 250 milionů korun.

Kauzou se opakovaně zabýval Krajský soud v Hradci Králové i Vrchní soud v Praze. Naposledy si manažeři u krajského soudu vyslechli pětileté tresty, které vrchní soud zmírnil na roční vězení s podmíněným odkladem na jeden rok.

Hlavním důvodem pro uložení mírnějšího trestu byla dlouhá doba, která uplynula mezi činem a soudním verdiktem.

Jak náchodskou firmu vytunelovali?

Brno / Náchod – Podle rozsudku nad manažery náchodské Rubeny pachatelé vyváděli z firmy peníze prostřednictvím fiktivních smluv o obstarání věci a zpětného leasingu. Podařilo se jim tak firmu okrást o 125 milionů, další škoda 128 milionů podniku hrozila.

Koloc je dvojnásobným mistrem Evropy v závodech tahačů na okruzích z let 1995 a 1996. Souzen byl jako uprchlý. Zatímco Pitr se už vrátil do rukou české spravedlnosti, po Kolocovi jako by se slehla zem.

Podnikatele a bývalého milence Ivy Kubelkové hradecký krajský soud v roce 2010 nepravomocně potrestal pěti lety vězení, odvolací vrchní soud však vloni tresty zmírnil, obviněným vyměřil pouze roční podmínku. Ani to však Koloce nepřimělo k návratu do vlasti, hledaný je už od roku 2004. Dříve podle některých zdrojů pobýval ve Spojených arabských emirátech, před rokem se však objevila informace včetně fotografií, že jako trenér vedl hokejisty Malajsie na Asijských zimních hrách v Kazachstánu.

Gumárenská firma Rubena Náchod se v roce 2000 přejmenovala na R-TECH Náchod, předtím svá výrobní aktiva převedla na společnost Rubena Hradec Králové (dříve Gumokov) ze skupiny České gumárenské společnosti. Za právního nástupce Rubeny se označuje firma BS Servis Centrum, která po obžalovaných požaduje náhradu škody.