Martin Baloun, Jakub Čejpa, Martin Kobrle, Petr Kučera, Jakub Marek, Stanislav Petr, René Svoboda a Jaroslav Voženílek se měli podle obžaloby dopustit pojistných podvodů. Kromě Stanislava Petra se však úterního obnoveného líčení nikdo z obviněných nezúčastnil. Předseda hradeckého krajského soudu Jiří Vacek tak začal jednání předčítáním výpovědí desítek podvedených klientů.

Letadlo, které havarovalo

Celá kauza přitom začala nevině a pro mnoho aktérů vypadala jako možnost získání skvělé práce, z níž se peníze jen pohrnou. Stačí sepisovat jednu pojistnou smlouvu za druhou a provize půjdou do kapsy.

Jenže z jednoduchého kšeftu se vyklubal soudní spor.

Podle spisu mladí makléři neoprávněně z pojišťovny, jejíž produkt svým klientům nabízeli, vylákali téměř 35 milionů korun. Dalších osm milionů už pojišťovna, která začala mít podezření, vyplatit odmítla. O celém případu už v době, kdy firma ještě skvěle prosperovala, informoval jako první Deník. Fungování celé společnosti připomínalo pyramidovou hru či proslulé „letadlo“.

„Od poškozené pojišťovny obžalovaní získávali provize na základě smluv s klienty, kterým nepravdivě sdělovali, že namísto nich budou pojistné hradit po dobu dvou let z provizí,“ popsal princip, na který slyšely stovky klientů, státní zástupce Jiří Viesner.

Klienti pod příslibem placení pojistného uzavírali smlouvy bez obav. Navíc se většinou jednalo o známé obžalovaných, kteří jim důvěřovali.

Makléři však obvykle zaplatili jen několik prvních splátek, aby jim vznikl nárok na několikatisícovou provizi, a poté už pojistné nehradili. Dlužníky se však stávali klienti, na jejichž jméno byla smlouva uzavřena.

„Věděli, že u tohoto pojistného produktu výše provize činí pouze necelou polovinu částky potřebné k hrazení pojistného za klienta po dobu dvou let, a proto nebude možné slibu hrazení pojistného podle jimi nastaveného systému dostát,“ stojí v obžalobě.

To byl také důvod, proč každý z obžalovaných pod sebe postupně sháněl další podřízené, a ti dále nabírali nové makléře, aby byl neustále zajištěn přísun peněz na placení smluv.

Při posledním soudním líčení v květnu loňského roku všichni obžalovaní tvrdili, že netušili, že se jedná o něco nezákonného. Věřili údajně svým nadřízeným, kterými měli být obžalovaní René Svoboda a Jaroslav Voženílek, Svobodův „tichý společník“.

(pv, red)