Odvolací soud tak zmírnil loňský osmiletý trest hradeckého krajského soudu. Štěpánek se devět let skrýval před zákonem v Dominikánské republice, kde byl v roce 2012 zatčen policií a přivezen zpět do Česka. Po loňské novoroční amnestii prezidenta Václava Klause se vrátil do Karibiku, Nejvyšší soud však později jeho amnestii zrušil.

V kauze figurovali také Jiří Pohořelický a jeho žena Zdeňka. Trojice mezi roky 2001 a 2003 uzavírala leasingové smlouvy s několika společnostmi pro fiktivní klienty.  Štěpánek, který byl jednatelem firmy Auto Chrudim a prodával vozy Ford, potvrdil složení akontace a první splátky od Pohořelických. Pohořelický a jeho žena ve většině případů akontaci nesložili a splátky neplatili. Podvodně prodali na 80 aut, škoda přesáhla 37 milionů korun.

Trojice v roce 2003 uprchla. Policie nejprve dopadla Pohořelického v Panamě, jeho žena se pak vrátila sama. Manželé si již trest odpykali.

Štěpánek byl jako uprchlý v roce 2007 odsouzen na 8,5 roku vězení. Policie ho loni zatkla v Karibiku a přivezla do Česka. Muž pak požádal o obnovu procesu, na kterou čekal ve vazbě. Díky této žádosti na něj však loni dopadla Klausova amnestie, která mimo jiné zastavila  trestní stíhání trvající déle než osm let, a muž se vrátil do Dominikánské republiky. Nejvyšší soud pak amnestii zrušil, protože jí justice aplikovala nesprávně. Zrušení amnestie bylo podle Štěpánkova advokáta Tomáše Plavce hlavním důvodem, proč se proti rozsudku krajského soudu odvolal. Podle něj milost stále platí.

Štěpánkovi je 38 let a v Karibiku žije asi 11 let. K soudu nepřišel a poslal omluvu. Dlouhodobě prý trpí psychickými problémy, což byl také jeden z důvodů, proč soud včera vynesl mírnější rozsudek.