U Okresního soudu ve Svitavách skončil spor, ve kterém na lavici obžalovaných usedl Oldřich Kolomý, bývalý dlouholetý starosta Rudoltic na Orlickoústecku.

V pátek ho soudkyně Eva Kotalová zprostila obžaloby. Podle ní nebylo prokázáno, že se staly skutky, pro něž byl stíhán, případně skutek nebyl trestným činem. Rozsudek ještě není pravomocný. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Žaloba Oldřicha Kolomého vinila ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinnosti při správě cizího majetku. V době stavby bytových domů v Rudolticích měl starosta zrušit výběrové řízení na dodávky zemních prací.

Další věcí, kvůli které stál před soudem, bylo vyplacení tří odměn. Obdrželi je ředitel příspěvkové organizace obce Jaroslav Suchý, jednatel společnosti založené obcí Miroslav Šrámek a starostův syn. Nakonec měl podle státního zástupce bývalý starosta Rudoltic způsobit obci škodu tím, že prostředky vybrané na kaucích za nájemné dočasně použil na provoz obce.

„Cítím se nevinen. Veškeré mé jednání bylo vedeno tím směrem, aby obec vzkvétala. Má snaha vedla k tomu, aby nové byty postavila lacino,“ hájil se Oldřich Kolomý.

Kompetence měl

Soudkyně Eva Kotalová se musela probrat množstvím listinných důkazů a vyslechnout řadu svědků. Později se ve dvou bodech ztotožnila s obhájkyní Oldřicha Kolomého Annou Košťálovou. Soudkyně uvedla, že Kolomý byl podle zákona o obcích oprávněn rozhodovat o výběrovém řízení. Obdobně byl kompetentní v případě odměn, jeho synovi však byla vyplacena bez jeho přičinění. Zákon neporušil ani u manipulace s nájemným, navíc nikomu nevznikla škoda.

„Ze všech provedených důkazů vyplývá, že obžalovaný po celou dobu, kdy vykonával funkci starosty, jednal ve prospěch obce a jejích obyvatel a nebylo prokázáno, že by překročil svou pravomoc a získal neoprávněný majetkový prospěch pro sebe nebo svoji rodinu,“ řekla Kotalová. Oldřich Kolomý se domnívá, že jediná škoda, která vznikla, se týká jeho. Cítí se pomluven. Poukázal na to, že nové byty v Rudolticích vyšly na 12 500 korun za metr čtvereční, což považuje za republikový rekord.

Spory Rudoltických nekončí. Soudci mají na stole podklady k dalším kauzám.

Co kladla Kolomému obžaloba za vinu

Podle obžaloby Oldřich Kolomý v roce 2007 rozhodl bez vědomí zastupitelstva o zrušení výběrového řízení na úpravu pozemku pro stavbu šesti bytových domů. Práce pak vykonala společnost 2K2 patřící Kolomého synovi Robertovi. Údajně také nechal vyplatit několik set tisíc korun zástupcům obecních společností a svému synovi Robertovi. Obžaloba bývalému starostovi kladla také za vinu i to, že v letech 2006 až 2008 nezajistil uložení vybraného nájemného z obecních bytů a dalších poplatků na zvláštní účet a obec je poté použila na provozní výdaje.

Čtyřiašedesátiletý Oldřich Kolomý stál v čele Rudoltic na Orlickoústecku od roku 1990 do roku 2008, kdy se celá kauza začala řešit a on byl z místa starosty odvolán.

(syh, čtk)