Soudce Jan Fifka řekl, že  podle tehdejších zákonů bylo rozhodnutí úřadů správné. Žalobci navíc musejí Ředitelství silnic a dálnic zaplatit náklady na cesty k soudu ve výši sedmi tisíc korun. Rozsudek ještě nenabyl právní moci.

Žalobci v pátek k soudu nepřišli. Dostavil se jen právní zástupce ŘSD, který výrok soudu odmítl komentovat.

Spor začal v roce 2005. Žalobci požadovali zrušení vyvlastnění zhruba 3500 metrů čtverečních nedaleko Praskačky. Stát Bažantovi nabídl odkup pozemků za 63 korun za metr čtvereční, majitel však cenu nechtěl akceptovat a požadoval vyšší částku.

Rozhodnutí o vyvlastnění vydala radnice v Lázních Bohdaneč, v roce 2005 rozhodnutí nabylo právní moci poté, co Krajský úřad Pardubického kraje zamítl Bažantovu stížnost. Pak začal soud. V září roku 2012 královéhradecký soud žalobu vlastníků zamítl.

Právníka nezaplatí
Žalobci musí uhradit Ředitelství silnic a dálnic náklady na řízení ve výši sedmi tisíc korun. Soudce Jan Fifka však ŘSD nepřiznal úhradu nákladů na právního zástupce. Včera upozornil, že podle jeho zjištění Ředitelství silnic a dálnic zaměstnává vlastní právníky, kteří je mohli zastupovat, takže není důvod platit tomuto úřadu náklady na externího advokáta.   

Bažant: Někde
je nějaká vada

Podle soudkyně, která případ řešila, byla žaloba chybně formulována. Bažant se však odvolal a Vrchní soud v Praze případ vrátil do Hradce Králové s tím, že žalobci mají dostat možnost žalobu doplnit.

Loni tedy začalo jednání v Hradci znovu. Případ převzal  soudce Jan Fifka, který mimo jiné uvedl, že soud se zřejmě pojede podívat na místo, kde vyvlastněné pozemky leží. Lubomír Bažant totiž kritizoval také fakt, že stát v případě jednoho z pozemků vyvlastnil pouze dva malé díly pro sjezd z dálnice a jemu zbyla část, kterou podle něj není možné využívat.

Bažant loni novinářům řekl, že chce, aby za svůj majetek dostal náležitou odměnu. „Když mi někdo násilím sebere pozemky po mých předcích a o 400 metrů dál někdo jiný dostane 1100 korun za metr čtvereční, a já dostanu osm, respektive 38 korun, tak je někde zřejmě nějaká vada," prohlásil. Pozemky chtěl prý státu prodat za cenu přibližně 200 korun za metr čtvrteční.

V pátek však soud dospěl k názoru, že správní řízení bylo v pořádku, a žalobu zamítl.

„Já na chápu stanovisko žalobců, protože tady jsme se dostali do střetu veřejného zájmu a vlastnických práv," řekl soudce. Podle něj je třeba individuální vlastnická práva jednotlivých lidí šetřit, ale za určitých podmínek je přípustné do tohoto práva zasáhnout.

Ani u námitky týkající se  pozemku, z něhož byly odděleny dva malé díly, žalobci neuspěli. Jan Fifka upozornil, že  podmínky pro vyvlastnění celého pozemku nebyly splněny. Navíc je podle jeho zjištění  v současné době pozemek spojen s jiným polem a je vidět, že je využíván.

Bažant a jeho sestra se současně druhou žalobou domáhají jiné náhrady za vyvlastnění. Toto druhé řízení však bylo přerušeno a čekalo se, jak  dopadne páteční jednání.