„Nebyl prokázán úmysl, že konal tak, aby škodu způsobil," řekl soudce, Miroslav Mjartan, když vysvětloval, proč soud bývalého náměstka zprostil obžaloby.

Rozhodování soudu bylo obtížné

Parkovací dům, který vybudovala soukromá firma, město koupilo v roce 2010 za 75 milionů korun, podle revizního posudku však takzvaná obvyklá cena činila necelých 42 milionů. Státní zástupce Malíře obžaloval, že jako předkladatel členům rady města a zastupitelstva vědomě podával nepravdivé a zkreslené informace s cílem, aby město parkovací dům koupilo, a způsobil tak Hradci Králové škodu 33 milionů korun. Podle obžaloby Malíř nepravdivě uvedl, že město koupí objektu získá 111 parkovacích stání, ale ve skutečnosti  získalo pouze 96 míst.

Žalobce pro Malíře požadoval šestiletý trest, bývalý náměstek však od začátku odmítal, že by město poškodil.

Podle soudce bylo projednávání případu velmi rozsáhlé a rozhodování obtížné. „Obžalovaný jednal v souladu se záměrem města. Není úkolem soudu zjistit, zda záměr města byl nebo nebyl špatný," upozornil předseda senátu. Dodal, že v době, kdy byl dům rozestavěn, bylo velmi těžké zjišťovat, jakou by mohl mít cenu, protože v té době v Česku mnoho podobných staveb nebylo.

Zimní stadion
Okresní soud v Hradci Králové Josefa Malíře letos zprostil obžaloby v kauze kontraktu na pronájem a opravu zimního stadionu, kde městu mohla podle spisu vzniknout škoda 26 milionů korun. Také v tomto případě Malíř obžalobu od začátku odmítal. Krajský soud rozhodnutí svých kolegů, že nejde o trestný čin, potvrdil. „Vrátilo mi to víru, že v této zemi stále existuje nezávislá justice a spravedlnost," řekl pak novinářům Malíř. 

Malíř: Po bitvě je každý generál

Soudce se pozastavil také nad kontrolou ze strany města. „Pokud byla jen formální, je těžko to dávat k tíži obžalovaného," řekl. Podle něj byl případ podobný jako kauza  pronájmu a opravy zimního stadionu, kde byl Malíř také zproštěn obžaloby.

„Není možné se zpožděním čtyřech, pěti, někdy osmi let hodnotit rozhodování jednotlivých starostů, rad a zastupitelstev o pořizování nebo prodávání městského majetku. Po bitvě je každý generálem," řekl po vynesení rozsudku Josef Malíř. Podle něj jsou verdikty v jeho případech dobrým signálem pro radní a zastupitele.

Čtvrteční rozsudek není pravomocný, protože státní zástupce podal proti rozhodnutí soudu odvolání.