Dlouhé a složité bude zřejmě hlavní líčení, které se má dobrat pravdy o tom, zda zaměstnanci kladrubského hřebčína a firmy, které se ucházely o práci na jeho rekonstrukci, hráli férově. Předseda senátu Roman Drahný upozornil, že spisový materiál má 20 tisíc stran. Většina včerejšího jednání byla věnována obžalobě – státní zástupce Adam Borgula několik hodin četl, čím se obžalovaní lidé a firmy údajně provinili. V rozsáhlém případu jde o sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přípravu dotačního podvodu či o pokus o poškození finančních zájmů EU.

Došlo tam k poskytování informací před zahájením zadávacího řízení v podobě předávání projektových dokumentací přihlášených uchazečů a dalších informací. Docházelo k dohodám mezi uchazeči i ohledně nabídkových cen,“ řekl včera Adam Borgula. Obžalované podle něj usvědčuje jejich komunikace, která byla zachycena prostřednictvím odposlechů a e-mailové komunikace.

V trestní kvalifikaci jsou mezi obžalovanými značné rozdíly. „U některých jde pouze o přečin, u některých o zvlášť závažné zločiny, kde jim hrozí trestní sazba v rozmezí pět až deset let,“ vysvětlil státní zástupce.

Obžalovaní navíc podle něj páchali trestnou činnost jako členové organizované skupiny. „Podíleli se na ní zástupci technického dozoru, zástupci zadavatele, zástupci budoucího zhotovitele a dalších uchazečů,“ sdělil Adam Borgula.

Kladrubský hřebčín je národní kulturní památka. Na rekonstrukci sedmnácti objektů získal 300 milionů korun z Evropské unie. Jenže soutěž o to, kdo se bude na opravách podílet, podle policie neběžela podle pravidel. Machinace a pokusy o zmanipulování zakázky začaly už v roce 2011. O dva roky později v květnu v hřebčíně i na dalších místech zasahoval tehdejší policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a zadržel devět lidí ze stavebních firem a z hřebčína. Někteří z nich dokonce skončili na několik týdnů ve vazbě. Později policie obvinila ještě další lidi a firmy Cettus, Chládek a Tintěra, Metrostav.Geosan stavební a Strabag.

Původně bylo obžalováno osmnáct lidí, jeden z nich však zemřel.

Hlavní líčení v úterý pokračuje výpověďmi obžalovaných.