Proces s Vietnamcem, který měl v Chlumci nad Cidlinou provozovat pěstírnu marihuany, či případ muže, jenž loupil v hernách po celém regionu, po pár dnech přestávky pokračují.

Vedle nich se ale na program Krajského soudu v Hradci Králové vrátí v tomto týdnu dvě dlouho se táhnoucí kauzy. Obě jsou zpět po jednání u vrchního soudu.

OBCHODNÍCI SE ZBRANĚMI: Daniela a Marcela Řehákovy a jejich matku Radmilu policie stíhala od roku 2009 kvůli obchodování s padělanými historickými zbraněmi. Později je obvinila, že údajně bez povolení přivezli z Německa a Rakouska pistole, pušky a samopaly. Při domovních prohlídkách jim policie zabavila asi 300 zbraní.

Hradecký soud obchodníky osvobodil. „Kdyby úřad usoudil, že jde o vojenský materiál, licenci by jim neudělil. Tím, že obchodníkům licenci udělil, zbavil je viny," řekl při vynesení rozsudku předseda senátu Petr Mráka.

Jenže vrchní soud se s tímto výrokem neztotožnil. Při dalším jednání u krajského soudu přišla změna, obchodníci byli odsouzeni s tím, že způsobili škodu vyšší než milion korun. Podle verdiktu si opatřovali zbraně padělanými německými značkami. U kupců tak podle soudců vzbudili dojem, že kupují zbraň, kterou budou moci užívat k soukromým účelům. Bratři dostali podmíněný trest 2,5 roku vězení, jejich matka podmíněný osmiměsíční trest. Strany se ale odvolaly a vrchní soud navíc zrušil část rozsudku, která je osvobozovala. Kolečko se tak opakuje.

PŘÍPAD INZULIN: Devětadvacetiletá matka a její 41letý druh dostali patnáctiletý trest za to, že přestali dávat šestiletému synovi navzdory pokynům lékařů inzulin. Ten pak zemřel na následky oběhového selhání při hyperglykemickém komatu. Vysoký trest však pár nepřijal a odvolal se.

„Chlapec zvracel, měl kruté bolesti břicha, na něž obžalovanými nebylo ani jedenkrát reagováno přivoláním lékařské pomoci a které úmyslně před lékaři tajili a kontaktu s nimi se vyhýbali," řekla státní zástupkyně Lucie Žabková.

Právě ona navrhla původní kvalifikaci činu přehodnotit 
z těžkého ublížení na zdraví a z týrání svěřené osoby na vraždu. Soud jí dal za pravdu.

Pár se hájil tím, že mu bylo alternativními léčiteli doporučeno, aby synovi vysadili inzulin.

„Udělali mu diagnostiku podle oční duhovky a přišli na to, že nemá cukrovku, ale pouze cukr v hlavě. Inzulin jsme vysadili až na jejich doporučení. Věřili jsme spíš přírodní léčbě než lékařům, těch jsme se báli," řekl Ivan D.