V polovině srpna totiž ve Věznici Vinařice spáchal sebevraždu.

Hradecký soud loni na podzim uložil Jirmanovi trest šesti let vězení, Jiří Maryška a Luboš Moravec měli jít do vězení na tři roky. Původní verdikt však zrušil vrchní soud. Případ do Hradce vrátil kvůli neúplnému dokazování a faktu, že v předchozím hlavním líčení nebyli obžalovaní a svědci řádně vyslechnuti. Soud také nechal vypracovat nové znalecké posudky, například z oboru požární ochrany. Ten měl potvrdit, či vyvrátit, že požáry mohly ohrozit i vedlejší dům a případně tak další lidi.

„Oheň nemohl způsobit větší škodu na vedlejším domě”

Přivolaný soudní znalec z oboru požární ochrany Jan Glosík došel ve svém posudku k odlišnému názoru, než měl dosud hradecký soud vypracovaný od jiného znalce. Ten při minulém líčení tvrdil, že oheň mohl zasáhnout i nedalekou restauraci. „Kvůli malému zahoření a nepříznivým povětrnostním podmínkám, ten den mrholilo, se oheň nemohl na tento objekt rozšířit. Nedošlo tak k ohrožení dalších osob či majetku,” konstatoval znalec. Dodal, že předchozí posudek vycházel ze starých norem ČSN, které určují bezpečnou vzdálenost, ale nezabývají se průběhem požáru. „Navíc oba ohně měly malý rozsah a jeho případný další rozptyl by trval velmi dlouho. Navíc byl oheň zachycen hned v zárodku,” dodal Glosík.

Podle obžaloby zapálení objektu konkurenční diskotéky v České Skalici inicioval majitel konkurenčního podniku Moravec, který oslovil Michala Maryšku.

Ten následně kontaktoval Jirmana, jenž 30. dubna 2009 po rozbití okna v přízemí objektu založil požár, za což od Moravce dostal sedm tisíc. Druhý požár údajně Jirman založil za deset tisíc během května 2009.

Maryška i Jirman před soudem při minulém hlavním líčení podíl na trestné činnosti přiznali, naopak Moravec svou vinu odmítl. Dnes jsou na řadě závěrečné návrhy. Samotný rozsudek má padnout v pátek.