Doživotí páru v říjnu udělil Krajský soud v Hradci Králové, který oba uznal vinnými z loupežné vraždy sběratele, ze dvou pokusů o vraždu jejich zaměstnance a za přípravu vražd dalších dvou sběratelů. Jejich motiv byl zištný - chtěli peníze na zaplacení svých dluhů a zlepšení své finanční situace.

K jediné vraždě, kterou se jim podařilo nejen naplánovat. ale také uskutečnit, se u soudu sice oba přiznali, hlavní díl viny se však snažili svést jeden na druhého. Janáková doznala, že oběť střelila zezadu do hlavy, ale prohlásila, že to udělala na příkaz svého tehdejšího manžela, který ji prý bil a ona byla jen jeho “loutka“.

„Řekl mi, abych ho střelila do hlavy. Že je to nejúčinnější,“ tvrdila obžalovaná žena soudcům. Janák naopak soudu řekl, že za vším stála jeho bývalá žena.

Popřel však, že by plánovali vraždu. Podle něj chtěli muže jen okrást a zbraň měli pouze pro svou obranu.

Sběratele (50) mincí a známek z Prahy nalákali v červenci 2017 na nabídku prodeje zajímavých sběratelských věcí. Podle obžaloby Jaroslav Janák řídil auto, oběť seděla vedle něj a jeho žena vzadu. Nedaleko železničního přejezdu v Lázních Bělohrad - Horní Nové Vsi vytáhla Petra Janáková pistoli a sběratele střelila do hlavy. „Jaroslav Janák vytáhl tělo poškozeného ze sedadla spolujezdce a zatáhl jej do kukuřičného pole, kde ho nechali ležet a z místa činu odjeli,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová. Dalšího dne se Janák k mrtvému vrátil a sebral mu obálku s 34 tisíci korun.

Zavražděný muž po sobě nechal ženu a dvě děti, obě ještě chodí do školy.

Už předtím manželé plánovali vraždu sběratele, kterému nabídli věci ze druhé světové války. Jenže muž přišel o řidičský průkaz a nemohl přijet. Jiný sběratel, kterého si také vyhlédli přes inzeráty na internetu, zase na setkání dorazil bez peněz. Jen náhodou si tak oba muži zachránili život.

Přežil dva pokusy o vraždu

Dvojice chtěla zbohatnout i prostřednictvím pojišťovacího podvodu, který s nimi plánoval jejich známý Martin Herzán. Uzavřeli životní pojistku pro svého zaměstnance a na muže pak najížděli autem. Když vyvázl jen se zraněním, omámili ho rohypnolem rozpuštěným v kávě, a pak ho nechali řídit vůz. „Muž při řízení vozidla usnul a po odbrzdění ruční brzdy vozidla Jaroslavem Janákem v přítomnosti Petry Janákové sjel s vozidlem ze silnice a havaroval,“ uvedla státní zástupkyně. Muž však i druhý pokus přežil.

Herzánovi soud udělil osmiletý trest.