Kříž osudného dne nejdříve po sedmé hodině ranní v jednom královédvorském baru pod vlivem alkoholu a drog napadl devětadvacetiletého Michala Zábrodského. Způsobil mu zranění, které si vyžádalo týdennní hospitalizaci v nemocnici.

Krátce nato u nedalekého kostela Kříž zaútočil na sedmapadesátiletého Rudolfa Šafku, který venčil psa. „Několikrát ho udeřil do obličeje a strhl na zem tak, že se poškozený udeřil do hlavy. Poté do něho opakovaně kopal. Pak z místa odešel, aniž mu poskytl pomoc,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Ilona Kufčáková.

Obžalovaný způsobil napadenému muži těžká zranění, kterým na místě podlehl. „Myslel jsem, že Zábrodský opatřil mému bratrovi marihuanu,“ zdůvodňoval Kříž fyzické napadení prvního muže.

Druhý útok na Šafka, který skončil tragicky, začal kvůli psovi, kterého poškozený vedl na vodítku. „Chtěl jsem psa pohladit. Pan Šafka viděl, že jsem moc opilý a chtěl tomu zabránit. Tak jsme se začali hádat,“ vypověděl u soudu Kříž.

Obžalovaný často požíval alkohol a drogy. „Začal jsem s tím pravidelně od února loňského roku, kdy mi zemřel dědeček, u kterého jsem vyrostl. Je mi moc líto, co se stalo. Vím o svém problému a chtěl bych se léčit, aby se to nikdy neopakovalo,“ řekl při hlavním líčení.

Krajský soud poslal Františka Kříže nejen do vězení, ale uložil mu také ústavní ochrannou psychiatrickou, protialkoholní a protitoxikomanickou léčbu. Rozsudek není pravomocný. Odsouzený i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.