Hlavními obžalovanými jsou Libor Stryka, Tomáš Polívka, Jaroslav Blažek a Vladimír Akrman. Ti na pardubických pracovištích a kontaktních místech pojišťoven Alianz, České spořitelny, Kooperativa uzavírali smlouvy o havarijním pojištění vozidel i o placení pojistného. Pak sami nebo s dalšími obžalovanými osobami zinscenovali fingované dopravní nehody jako škodní událost.

„Celková škoda, která vznikla pojišťovnám vyplacením pojistného přesahuje pět milionů korun. Výplatu zhruba milionu šesti set tisíc korun pojišťovny neuskutečnily, protože trestná činnost vyšla najevo,“ řekl státní zástupce Milan Šimek. Podle něho někteří ze čtyř hlavních obžalovaných nejenže byli hlavními organizátory pojišťovacích podvodů, ale měli fingovat i odcizení motorových vozidel na Slovensku. „Organizátorům podvodů hrozí pět až dvanáct let vězení,“ uvedl Šimek.

V největší jednací síni krajského soudu dnes usedlo na lavici obžalovaných jen devatenáct mužů a žen. Dva se omluvili, a tak proces probíhá se souhlasem senátu v jejich nepřítomnosti. K samostatnému projednání soud vyloučil obžalovaného Pavla Křivku, jemuž se předvolání k hlavnímu líčení nepodařilo doručit.

Podle státního zástupce Milana Šimka obžalovaní v přípravném řízení odmítli vypovídat. Zhruba polovina z nich však dnes u soudu slíbila, že při procesu, který je naplánován do pátku, bude vypovídat. Téměř všichni obvinění obžalobu odmítli, tři připustili svou vinu jen částečně.