Stane se tak až po nové rekonstrukci žalovaného skutku, kterou doporučil kriminalistický ústav. Ta se uskuteční 1. září letošního roku na místě činu v Trutnově.

Podle obžaloby jedenatřicetiletý Jungman 16. května loňského roku způsobil smrt muže a jeho psa. V noci se dostal do ostrého sporu s majitelem rodinného domu. Oba muži před konfliktem pili alkohol. Jejich bitka skončila, když Jiří Jungman použil osobní legálně drženou pistoli. Dvakrát na majitele domu vystřelil. Muž na první střelu do nohy nereagoval, druhá rána vedla do hrudníku. U zraněného došlo k okamžité zástavě srdeční činnosti a krevního oběhu a na následky zranění asi po hodině zemřel. Posledním výstřelem Jungman zabil psa majitele domu.

Obžalovaný v dubnu, kdy hlavní líčení u krajského soudu začalo, tvrdil, že se v době trestného činu cítil hodně podnapilý. Podle jeho slov, když se v noci vracel z restaurace, kde vypil pět dvanáctistupňových a tři desetistupňová piva se dvěma odlivkami lihoviny, přilákal ho k plotu rodinného domu poškozeného štěkot psa.

„Pes byl rotvajler. Kdysi jsem takového měl, asi se ve mně probudila nostalgie. To přece lidé dělají, že mluví na psa, který je za plotem,“ vysvětloval důvody svého jednání. Když poznal, že pes nepřestane štěkat, chtěl údajně odejít. Náhle se však měla otevřít vrata u plotu, ze kterých vyběhl majitel psa, jenž údajně Jungmana udeřil do obličeje a nadával mu, že ho zabije. Došlo k potyčce, která skončila tragicky. Obžalovaný také tvrdil, že zbraň použil v sebeobraně, neboť pes na něj také zaútočil.

Jedna ze svědkyň u soudu vypověděla, že pes byl vycvičený a poslušný. „Domnívám se, že obžalovaný musel psa nejspíše dráždit,“ uvedla s tím, že před fyzickou potyčkou vyzval poškozený Jungmana k odchodu.

Krajský soud v dubnu hlavní líčení odročil z důvodů ustavení znalce a vypracování znaleckého posudku z oboru balistiky.

Předseda senátu Miloslav Ježek ve čtvrtek přečetl písemné vyjádření kriminalistického ústavu. Podle něho by k posouzení události mohlo přispět zopakování některých provedených úkonů včetně výpovědí svědků za vhodnějších podmínek. Navrhl zejména uskutečnit novou dynamickou rekonstrukci události za účasti kriminalistů, odborníka na balistiku, senátu, státní zástupkyně a svědků.

Senát ve čtvrtek rozhodl, že se rekonstrukce uskuteční 1. září na místě činu, tedy v Trutnově.