V době od 28. února roku 2007 do 12. června 2009 uskutečnil deset loupežných přepadení, v osmi případech si odnesl tučný lup. Při poslední loupeži byl zadržen policií. V pondělí stanul před krajským soudem v Hradci Králové, kde mu hrozí pět až dvanáct let vězení.

Podle státního zástupce Milana Vacka obžalovaný Justin se zaměřil především na pobočky České spořitelny v Trutnově, když některé z nich navštívil s nekalým úmyslem i opakovaně. Dále loupil v pobočkách České spořitelny v Turnově, Chvaleticích a na Děčínsku, přepadl také trutnovské pobočky ČSOB a Komerční banky.

Scénář loupežných přepadení byl stejný. „Pořídil si plynovou pistoli a s ní chodil po peněžních ústavech. Vždy pistolí namířil na bankovní úřednici a pod pohrůžkou, že zbraň použije, požadoval peníze,“ řekl státní zástupce Milan Vacek. Ukořistěné finanční částky se pohybovaly od zhruba 63 tisíc až do 688 tisíc korun. Celkem si vynutil vydání 1,816 milionu korun. Podle státního zástupce pět pokladní jednáním obžalovaného utrpělo posttraumatickou stresovou poruchu lehčího nebo těžkého stupně.

S prázdnou odešel Jiří Justin pouze jednou, a to 11. ledna 2008 z trutnovské pobočky České spořitelny. „To nebylo statečností pokladní, ale tím, že byla zaujatá přepočítáváním peněz a nereagovala na požadavek obžalovaného na vydání peněz. Dřív, než si ho stačila všimnout, poznala lupiče vedle sedící druhá pokladní, kterou přepadl asi měsíc předtím v téže pobočce. Ta popadla svou kolegyni a utekly spolu do zázemí pobočky. Justin poté spořitelnu opustil,“ uvedl Milan Vacek.

Osudnou se pro obžalovaného stala 12. června loňského roku loupež v trutnovské pobočce Komerční banky. „Tam byl šéf pobočky banky a ostraha. Došlo k drobné strkanici. Nakonec mu peníze vydali a obžalovaný s nimi utíkal. Šéf pobočky ho pronásledoval, telefonem přivolal policii, která lupiče zadržela,“ popsal státní zástupce Milan Vacek.

„Žádné peníze jsem neuloupil,“ odmítl včera u soudu obžalobu Jiří Justin. Krátce po svém zadržení se doznal jen ke dvěma loupežím v Trutnově, mezi nimiž byla i ta poslední, kdy byl zadržen. Při dalším výslechu na policii však toto doznání, které podepsal za přítomnosti svého obhájce, odmítl s tím, že policisté na něho vyvíjeli psychický nátlak. „Slíbili mi, že když přiznám alespoň jednu loupež, budu vyšetřován na svobodě. To bylo pro mě výchozí, doznal jsem se jenom kvůli rodině,“ tvrdil v pondělí v soudní síni Jiří Justin.