Venzara jako jednatel firmy Victoria Enterprise měl koncem roku 2003 požádat Úřad práce Praha–Západ o poskytnutí příspěvku na zřízení chráněné dílny. Poté s úřadem práce uzavřel písemnou dohodu o zřízení 14 pracovních míst pro lidi se změněnou pracovní schopností. Z prostředků ministerstva práce a sociálních věcí inkasoval na účet své firmy vysoký finanční příspěvek na vybavení dílny výpočetní a kancelářskou technikou. To však v rozporu s podmínkami v plném rozsahu neučinil.
„Příspěvek ve výši 1,2 milionu korun převedl na svůj soukromý účet. Částku poté obžalovaný použil na nákup zahraniční měny,“ stojí v obžalobě. Venzara měl zakrýt své jednání předložením fiktivního výpisu z účtu společnosti i falešnou fakturou. Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR tak způsobil škodu ve výši 1,2 milionu korun.
V trestné činnosti měl Venzara pokračovat i v letech 2004 a 2005, když obdobným způsobem žádal o státní příspěvky pro nefungující chráněné dílny také úřady práce v jiných místech celé České republiky, například v Chrudimi, Pardubicích, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, Jihlavě, Plzni a Brně. Celkem tak v letech 2004 a 2005 měl způsobit ministerstvu práce další škodu ve výši téměř 2,5 milionu korun. Přitom hrozila další škoda přesahující částku 7,5 milionu korun, která naštěstí obžalovanému nebyla vyplacena.
Obžalovaný: Byl by to nejdražší podvod
Hlavního líčení se ve středu obžalovaný Venzara nezúčastnil se svolením senátu. Při zahájení hlavního líčení i v přípravném řízení své obvinění z podvodu odmítl. „Podle něho by to byl asi nejdražší podvod v historii. Tvrdí, že ty prostředky, které získal z úřadů práce, v podstatě nějakým způsobem do celé snahy zřídit chráněné dílny a rozjet internetový obchod i další aktivity, proinvestoval,“ řekl nám dnes Venzarův obhájce Jan Lipavský.
Jednatel firmy Victoria Enterprise Jiří Venzara při podávání žádostí o poskytnutí státního příspěvku pro chráněné dílny deklaroval na úřadech práce již existující spolupráci se společností Aquamat a jinými firmami, které však neodpovídaly reálné skutečnosti. To včera potvrdila u soudu jednatelka firmy Aquamat Helena Novotná. Ta ve svých prostorách umožnila Venzarovi vytvořit chráněné dílny pro zajištění logistiky. „Vlastní logistika nebyla ze strany firmy Victoria Enterprise nikdy reálně prováděna. Pouze v roce 2004 od naší společnosti odebrala balenou vodu za zhruba 40 tisíc korun, které dosud nebyly uhrazeny,“ vypověděla dnes podnikatelka u soudu.
V dílně byly jen staré počítače
„Nastoupila jsem do chráněné dílny v Klínci v červenci 2004 jako administrativní pracovnice. Nebylo tam vůbec nic. Až v Mníšku pod Brdy, kam se dílna přestěhovala, byly podle mého názoru jen staré počítače. Do neotevřených krabic jsem se nekoukala. Tuto dílnu jsem navštívila jen dvakrát. Byli tu dva až tři zaměstnanci, ale nikdy jsem je neviděla pracovat na počítačích. Pořád jsem nepochopila, co mám jako administrativní pracovnice vůbec dělat. Výplatu jsem ale dostávala,“ vypověděla dnes v soudní síni jedna z předvolaných svědkyň.
Vzhledem k tomu, že se k soudním jednání nedostavili někteří svědci, bude se hlavní líčení ve čtvrtek pravděpodobně odročovat do března.