Jaroslavu Žákovi z Dobříše, Pavolu Karvayovi z Čankovic a Jaroslavu Souškovi z Hradce Králové hrozí v případě prokázání viny pět až deset let vězení.
Obžalovaní údajně nejdříve v únoru 2008 uzavřeli prostřednictvím jiné osoby kupní smlouvu, podle níž společnost Legal Harvest měla prodat firmě Zempros Pelhřimov osm tisíc tun řepkového semene.

„Byli si vědomi, že zboží nevlastní a nemají je ani k dispozici. Přitom požadovali uhrazení zálohy ve výši 11 milionů 990 tisíc korun,“ uvedl státní zástupce Ivo Ježek. Vzhledem k tomu, že kupujícímu obžalovaní nedoložili, že zboží vlastní, z obchodu sešlo. V obžalobě stojí, že se tak pokusili firmu Zempros poškodit o téměř 12 milionů korun.

Žák poté jako prokurista dvou společností, Business Group CZ a Business Corporation Dobříš, uzavřel se ZD Dolany smlouvu na nákup 2900 tun semena řepky. Transakce měla jít přes Karvaye a další osobu. Kupujícím byla obchodní firma Kučera a spol. Ta zaplatila vysokou finanční zálohu, avšak dočkala se podstatně méně zboží, než měla dostat. „Firmě tak obžalovaní způsobili škodu ve výši téměř 10,7 milionu korun,“ uvedl státní zástupce.

Podle obžaloby Pavol Karvay na popud Jaroslava Žáka v srpnu 2008 uzavřel se čtyřmi zemědělskými firmami na Královéhradecku smlouvu na nákup řepkového semena. Obžalovaní od nich odebrali téměř 950 tun zboží za více než 10,8 milionu korun, které dále prodali. Žák a Karvay však dodavatelským zemědělským firmám dosud nic nezaplatili. Jaroslav Žák, který si již odpykává trest odnětí svobody za jiný podvod, i oba jeho komplicové obvinění odmítli.
Majitel jedné poškozené firmy u soudu vypověděl, že obchod se semenem řepky zprostředkoval jistý pan Martinec, a že Žáka, Karvaye a Souška neznal. „Nevěděl jsem, že jsou zapojeni do řetězce tohoto obchodu,“ uvedl Arnošt Kučera.

Ve středu další svědek, Miroslav Martinec, tvrdil, že byl jen zprostředkovatelem obchodu. „Byl jsem ve finanční tísni, tak jsem do obchodu šel, abych získal peníze,“ řekl. Hlavní líčení krajský soud odročil na 17. a 18. května.