Šverma jako jednatel a jediný společník s.r.o. LauByt Jičín v prosinci 2006 u Finančního úřadu v Jičíně uplatnil na podaném přiznání nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty ve výši přes 51,8 milionu korun. Na výzvu finančního úřadu Šverma tento odpočet doložil developerským projektem Heřmanův Dvůr společnosti Metrostav Praha a smlouvami o koupi tohoto projektu. Ty měly simulovat uskutečněná zdanitelná plnění. „Koupi projektu prokazoval fiktivními fakturami,“ tvrdila státní zástupkyně Soňa Bělohrádková.

Podle ní Šverma uplatnil neoprávněný odpočet DPH v celkové výši přes 51 milionů korun. „Byl si vědom, že listiny a faktury byly nepravdivé, neboť nikdy nebyly vystaveny firmou Metrostav,“ řekla státní zástupkyně s tím, že k výplatě žádané finanční částky nedošlo jen díky důkladné kontrole finančního úřadu.

Obžalovaný u soudu odmítl obvinění. Tvrdil, že o fakturách, ani o tom, jakým způsobem se dostaly na finanční úřad, nic nevěděl. „Veškeré doklady jsem jen podepisoval, neznal jsem jejich obsah, ani to, čím se moje firma zabývá. Nic jsem nekontroloval, důvěřoval jsem své sestře i jejímu příteli Vladimíru Háblovi. Ten zařídil moje jmenování do funkcí společnosti a její převod na moji osobu,“ vypověděl Šverma.

Obžalovaný si daňová přiznání nechal vypracovat pracovnicí, která mu také vedla veškerou evidenci. „Podle názoru soudu je zarážející, že obžalovaný koupí firmu s tím, že v ní bude realizovat své stavební zájmy, a pak se o firmu nezajímal a spoléhal na činnost Hábla. Zplnomocňuje k zastupování firmy, případně k manipulaci s firemními penězi a účtem, osoby, které jsou mu zcela neznámé. Podepisoval to, co mu Hábl předložil,“ uvedl při zdůvodňování rozsudku předseda senátu Petr Mráka.

Švermovi hrozilo u soudu pět až dvanáct let vězení. Senát mu uložil trest na samé spodní hranici zákonné sazby a také ho poslal do mírnějšího typu vězení. Přihlédl k tomu, že Šverma dosud nebyl trestán. „Soud zohlednil i tu skutečnost, že obžalovaný byl nastrčenou figurkou, bílým koněm, jehož prostřednictvím realizovaly své zájmy osoby kolem Hábla,“ dodal soudce Mráka.

Vladimír Hábl, který stál v pozadí celé kauzy, byl za podobný trestný čin krácení daní v minulosti již odsouzen k pěti letům vězení.

Čtvrteční rozsudek královéhradeckého krajského soudu není pravomocný, obhájce obžalovaného i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.