„Podávám si odvolání,“ zaznělo s úst obžalovaného Ondreje Chylky z Rychnovska bezprostředně poté, co nad ním včera dopoledne Krajský soud v Hradci Králové vynesl rozsudek. Neváhal se ani poradit se svým obhájcem a ihned vyřkl své rozhodnutí.

Soud ho poslal na sedm let do vězení za spáchání trestných činů pohlavního zneužívání a znásilnění třináctileté dívky. Chylka obžalobu odmítá a stále tvrdí, že je nevinný. Podle něj je vše jen pomstou ze strany dívky za to, že ji vyrušil při sexuálních hrátkách s jeho synem. Chylkově tvrzení však soud neuvěřil.

„Obžalovaný po celou dobu řízení trestnou činnost popíral a snažil se výpověď poškozené zpochybnit. Jeho tvrzení však působila nesmyslně,“ uvedl předseda senátu Petr Mráka.

K odůvodnění rozhodnutí poznamenal, že soud vycházel především z výpovědi poškozené, která vždy skutek popsala stejně, ať už se jednalo o vyšetřování, přípravné řízení nebo samotné hlavní líčení. Dalším stěžejním důkazem pro senát byly výpovědi syna obžalovaného a kamarádky dívky.

„Navíc dívka byla u obžalovaného poprvé v životě a okolí neznala. Přesto po třech týdnech od události byla schopná dovést kriminalisty na místo v lese, kde k trestnému činu mělo dojít. Podle názoru soudu to nemohla být náhoda,“ upřesnil Petr Mráka.

Státní zástupce Petr Šimek je s rozsudkem spokojený. „Odpovídá mému návrhu a činu, který byl spáchán. Ponechal jsem si lhůtu na odvolání, ale to bych podával jen ve výjimečném případě,“ uvedl.

Nezletilá dívka přijela do domu Chylky letos v červnu na zabijačku spolu se svými známými. Ti ji měli odvézt ještě téhož večera domů, ale dívka si vymohla možnost přespání.

Podle spisu nejprve v noci obžalovaný nezletilou osahával a následně se ji pokusil líbat a zasunout prsty do jejího přirození.

Dále také při cestě autem, kdy ji vezl domů, zajel na lesní cestu, kde zastavil, chytil dívku za ruku a pokusil se ji políbit. Ona ho odstrčila, načež vystoupil z vozu a přešel k jejím dveřím. Ty otevřel, násilím ji vytáhl ven a začal ji i přes její opakovaně vyjádřený nesouhlas osahávat i pod jejím oblečením.

Vše, jak uvádí obžaloba, vyvrcholilo donucením dívky k tomu, aby Chylku uspokojila rukou, což udělala, jelikož se bála o život.

Co tvrdí obhajoba:

Ondrej Chylka si stále stojí za svým tvrzením, že je nevinný. V soudní síni se ihned po vynesení rozsudku a jeho odůvodnění odvolal, aniž by se poradil se svým obhájcem, což mu předseda senátu doporučoval.

Obhájce Jaroslav Veska uvedl, že s rozsudkem není spokojený, a že především soud nepřipustil provedení některých jimi navrhovaných důkazů. Zároveň podle něj nebylo dostatečně prokázáno nalezení stop DNA ze spermatu na oblečení dívky. „Rozpory ve výpovědích nebyly podle našeho soudu dostatečně objasněny,“ uvedl Veska. Podle obhajoby navíc působila dívka velmi vyzývavě.

Rozsudek tak není zatím pravomocný a o odvolání bude rozhodovat Vrchní soud v Praze.