Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové se obžalovaný trestného činu dopustil 6. prosince loňského roku po 18. hodině v obci Synkov–Slemeno na Rychnovsku, když jednoho muže bodl nožem s délkou čepele 19 centimetrů do hrudníku. Způsobil mu těžké zranění. „Byl bezprostředně ohrožen na životě,“ uvedla Faltusová s tím, že smrt napadeného muže odvrátila včasná specializovaná pomoc v rychnovské nemocnici a poté i v královéhradecké fakultní nemocnici.

„Moc si nepamatuji, vypil jsem dost alkoholu. Začal mě slovně napadat kvůli tomu, že jsem mu slíbil, že mu nalakuji auto, že to chce mít hned. Pohádali jsme se. Byl taky opilý. Došlo ke strkanici. Pak si vzpomínám jen na to, že jsem ležel na zemi a v ruce jsem měl nůž od krve. Byl to zkrat, nechápu to,“ vypověděl Černý včera u soudu.

Podle svědků po vzájemné strkanici obou silně opilých mužů běžel Černý do domu, kde vzal nůž. „Vyběhl ven a křičel na poškozeného, že ho zabije. Ten na to řekl, ať to tedy zkusí. Vyprovokoval ho k tomu,“ vypověděl včera jeden ze svědků konfliktu.

Obžalovaný Černý, který byl již několikrát soudně trestán, v minulosti absolvoval protialkoholní léčbu. Po zhruba třech letech abstinence však začal znovu holdovat konzumaci alkoholu. V době, kdy došlo k projednávanému trestnému činu, měl Černý v krvi přes 2,5 promile alkoholu. Soudní znalci včera u soudu pro obžalovaného opět navrhli protialkoholní léčbu. „Jeho resocializace je nejistá, pokud nebude dostatečná a úplná abstinence alkoholu,“ tvrdila soudní znalkyně Jitka Skramovská.

Krajský soud v Hradci Králové hlavní líčení s Radkem Černým odročil na pátek. Vyslechnut má být poškozený, který si nyní odpykává trest vězení. Podle předsedy senátu bude pravděpodobně vynesen i rozsudek. Pokud soud uzná obžalovaného vinným ze spáchání trestného činu pokusu vraždy, hrozí mu deset až patnáct let vězení.