Podle státní zástupkyně Marie Vitouškové obžalovaní Alexandr Bertok a Robert Lexa společně s Vladimírem Cickem, který je stíhán samostatně, v Horním Třešňovci u Lanškrouna pod příslibem vymožení finanční pohledávky od jedné firmy a pod různými záminkami o nutnosti zaplatit právníka, podplácení policie, soudce i pracovníků bank, vylákali sami nebo prostřednictvím jiných osob od Milana Michálka vysokou finanční částku, kterou si pak rozdělili a použili pro vlastní potřebu.

Bertok měl tuto trestnou činnost praktikovat od prosince 2007 do ledna 2009 a poškozeného měl připravit o zhruba 5,75 milionu korun. Lexova podobná činnost se datuje až od dubna 2008 do začátku letošního roku, kdy měl Michálka poškodit o více než 3,8 milionu korun. „Lexa se přitom prezentoval jménem Jiří Kadlec,“ uvedla státní zástupkyně.

„Nechápu, proč jsem to udělal, lituji, že jsem panu Michálkovi způsobil škodu,“ řekl u soudu Lexa. Před zatčením byl obchodním zástupcem firmy, která nabízela vysavače. K podvodu ho prý získali Bertok a Cicko.

„Věděl jsem, že se zabývají vymáháním pohledávek. Jsou to také Romové, ale já umím mluvit dobře česky, slušně se oblékám a mám světlejší pleť. Zřejmě mě využili, abych budil důvěru,“ poznamenal. Lexovou vášní byly hrací automaty, a protože potřeboval peníze, přistoupil na nabídku kompliců.
Bertok u soudu tvrdil, že se podvodu nedopouštěl, údajně jen dělal Lexovi řidiče.

Poškozený Michálek vypověděl, že ho obžalovaní vydírali. Bertok mu měl dokonce telefonovat, že když nezaplatí, že by se mohlo stát něco špatného jeho rodině, hlavně synovi, který by mohl přijít o malíček na ruce. Proto případ oznámil na policii.

Michálkovy obavy o rodinu potvrdili jeho příbuzní, kteří ve středu u soudu vypovídali. Státní zástupkyně Marie Vitoušková nám včera řekla, že zvažuje o možnosti návrhu na překvalifikování žalovaného trestného činu podvodu na vydírání. „Uvidím, jak budou probíhat další důkazy. Obžalovaní budou muset být upozorněni na tuto skutečnost,“ dodala.