V případě prokázání viny jim hrozí odnětí svobody na dvanáct až patnáct let, případně výjimečný trest.

Podle obžaloby se 37letý Martin Huňak, o deset let mladší Josef Potoček a 33letý Patrik Vach trestných činů dopustili 14. dubna letošního roku kolem 18.45 hodin ve Smiřicích. V prostoru před zdejšími domky nejdříve vyhrožovali a křičeli na obyvatele, kteří se zde nacházeli, aby jim řekli, kde bydlí jedna romská rodina. „Všechno roztřískáme. Zmlátíme vás, zabijemem vás, domy vypálíme. Dnes tady všichni pochcípáte,“ křičeli obžalovaní podle státní zástupkyně Lenky Faltusové. Přitom házeli na místě nalezenými předměty.

Martin Huňak našel vidle, kterými šermoval a posléze i bodl do dveří jednoho domku. Spoluobžalovaný Vach potom vytáhl z kapsy kalhot funkční obranný granát jugoslávské výroby a dvěma lidem vyhrožoval, že jim granát strčí do zadku. „Bouchnete a vyletíte jako raketa, uvidíte, jaké tady bude peklo,“ citovala výhrůžky v obžalobě státní zástupkyně.

Podle ní pak Vach granát hodil třetímu spoluobžalovanému Potočkovi a následně všichni společně bez svolení vnikli do domu jednoho nájemce. I jeho se dotazovali, kde bydlí hledaná romská rodina. „Vyhrožovali mu, že jej vypálí s celou rodinou, přičemž obžalovaný Potoček stále držel v ruce granát,“ uvedla Faltusová.

Když obžalovaní domek opustili, do společného dvora přijelo osobní vozidlo. Z něho vystoupili další čtyři Romové, kteří napadli Huňaka a Vacha. Ten vyzval Potočka, aby granát odjistil a hodil jím. Podle státní zástupkyně tak Potoček skutečně učinil a hodil granát do prostoru nacházejícího se naproti domku, do oploceného místa určeného pro domácí zvířata, a to se slovy: „Hodil jsem granát, utíkejte.“

Na druhou pojistku zapomněl

V tu chvíli se na místě nacházelo nejméně devět lidí, mezi nimiž byli i nezletilé děti. „Funkční obranný granát se smrtícím účinkem do vzdálenosti několika desítek metrů naštěstí nevybuchl z důvodu neodjištění dopravní pojistky, zajišťující vrhovou pojistku,“ řekl státní zástupkyně. Dodala, že všichni tři obžalovaní poté z místa utekli.

Jako první z obžalovaných vypovídal u soudu Martin Huňak, který je stíhán na svobodě. Řekl, že smiřická rodina v minulosti napadla jeho dceru na svatbě, problémy s ní měl i jeho bratr. Osudný den se obžalovaní sešli v Josefově, kde vypili v restauraci několik piv. Poté odjeli do Smiřic, kde se také nejdříve posilnili několika pivy. Pak se vydali hledat zmíněnou rodinu. „Chtěli jsem jim jen domluvit, aby dali pokoj,“ tvrdil Huňak. Přiznal také, že vidlemi do dveří bodl. Kdo granát hodil, si však nevzpomněl. „Neměl jsem s ním nic společného. Byl jsem moc opilý,“ poznamenal. Rovněž uvedl, že svého jednání lituje a že po tomto incidentu přestal pít alkohol.

Josef Potoček u soudu vypověděl, že granát hodil Vach. „Myslel jsem, že to je maketa. Neřekl mi, kde k ní přišel. Trvám na tom, že jsem granát nehodil,“ reagoval na obžalobu.

„Potoček dal granát k puse, pak ho hodil. Viděl jsem to,“ tvrdil v soudní síni Vach. Odmítl také Potočkovo tvrzení, že mu měl poslat do vazební věznice dopis, aby vzal vinu na sebe. „Jen jsem mu napsal, aby mluvil pravdu,“ oponoval v pondělí u soudu.

Hlavní líčení u hradeckého krajského soudu je naplánováno do středy.