Odvolací pražský vrchní soud všakverdikt Krajského soudu v Hradci Králové zmírnil a trojici uložil jen roční podmíněný trest.

Předsedkyně senátu Hana Kárová zdůvodnila udělení mírného podmíněného trestu nepřiměřenou dobou, která uplynula od zahájení trestního stíhání. Podle ní ani nelze obžalovaným přičítat, že by se tuto dobu snažili nějak prodloužit. „Došlo k porušení práva na přiměřenou délku trestního řízení. Mělo být postupováno rychleji,“ řekla Kárová. Vyloučila však možnost, že by mělo být kvůli dlouhé době stíhání zastaveno, jak navrhovala obhajoba.

Prvoinstanční soud vyměřil pětileté tresty vězení ještě dalším dvěma vysoce postaveným představitelům společnosti. Jejich případ však odvolací senát vyloučil k samostatnému projednání, jelikož nebyli přítomni z důvodu nemoci jejich právní zástupci.

Případ projednával hradecký krajský soud dlouhé měsíce a rozsudek vynesl vloni na podzim. Vyslechnout se ho nebáli přední manažeři firmy, avšak Koloc se raději ze země „vypařil“. Od roku 2004 je na něj vydán mezinárodní zatykač, zatím však Koloce nikdo nedopadl. Řízení proti němu bylo proto vedeno jako proti uprchlému.

Podle spisu obžalovaní způsobili různými transakcemi gumárenské společnosti škodu 125 milionů korun a ztráta ve výši 128 milionů jí hrozila. Sporné převody a obchody se odehrály v letech 1991 až 1994. Tehdy už začala policie případ vyšetřovat. Před soud se však kauza dostala až po mnoha letech. První verdikt padl v roce 2006, za dva roky poté týž soud obžalobu zrušil a Koloce i manažery osvobodil. S tím však nesouhlasil Vrchní soud v Praze a nařídil nové projednání. To se odehrálo vloni v dubnu a na podzim byl vynesen verdikt s pětiletými tresty.

Obžalovaným přitom hrozilo až dvanáctileté vězení. Prvoinstanční soud tehdy odůvodnil uložení sankce na spodní hranici sazby tím, že se řízení táhne již roky. Vrchní soud včera zvolil ještě mnohem mírnější tresty.

Trest si neodseděl, zato vesele trénoval

* Koloc je dvojnásobným mistrem Evropy v závodech tahačů na okruzích a zakladatelem týmu Buggyra, podle některých zdrojů žije ve Spojených arabských emirátech.

* Naposledy byl letos v únoru spatřen na fotografiích z asijského šampionátu v Kazachstánu, kde údajně trénoval malajsijskou hokejovou reprezentaci. Objevení jeho tváře na snímcích však bylo vcelku k ničemu. Česko nemá totiž s bývalou sovětskou republikou smlouvu o vydávání zločinců, takže šance na jeho vydání byly malé.

* Kolocovou přítelkyní před jeho útěkem z Česka byla mimo jiné známá česká modelka a bývalá vicemiss z roku 1996 Iva Kubelková.

(sir, čtk)