Články v časopise údajně obsahovaly nenávistná vyjádření vůči Židům a vyzývaly k jejich likvidaci. Navíc prý otevřeně zpochybňovaly holocaust. Oba autoři se navíc hlásili k myšlenkám nacionálního socialismu.

Muži se na základě svých článků dostali až před havlíčkobrodský soud. Ten je v září loňského roku poslal za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačování práv a svobod člověka za mříže.

Erik Sedláček tehdy dostal nepodmíněný trest v trvání tří let ve věznici s ostrahou. Jeho kolega Libor Budík vyvázl s trestem mírnějším. Justice ho poslala do vězení s dozorem pouze na dva roky.

Oba se však odvolali, Sedláček dokonce ihned na místě. Odvolacím soudem, který se nyní celým případem zabývá, je podle legislativy pardubický krajský soud. Přestože oba měli sedět za mřížemi, vše nakonec dopadlo jinak. Do vězení nepůjde ani jeden z nich!

„Obžalovaný Erik Sedláček byl úplně zproštěn obžaloby. Libor Budík byl za trestné činy podněcování k národnostní a rasové nenávisti a podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod občanů odsouzen na jeden a půl roku s podmínečným odkladem na dva a půl roku,“ potvrdila našemu Deníku soudkyně Šárka Pfeiferová, která se tímto případem zabývala.

Muže, kterého justice obžaloby zprostila, však před vězením zachránila spíše náhoda. „Havlíčkobrodský soud rozhodl v předchozím stání na základě domovní prohlídky u Erika Sedláčka. Podle názoru našeho soudu však tato prohlídka byla nezákonná. Tudíž se to nedalo akceptovat,“ uvedla příčiny Šárka Pfeiferová. Podle ní je verdikt konečný, nyní lze již podat pouze dovolání.