Výslechem hned několika svědků měl v pondělí pokračovat před Krajským soudem v Hradci Králové případ Jiřího Siváka, Radima Frimla a Františka Mika, kteří čelí obžalobě ze spáchání trestného činu kuplířství a vraždy osmnáctileté dívky z Orlickoústecka. K zločinu došlo před čtyřmi lety.

Leč z předvolaných svědků se jich příliš nedostavilo. Dopoledne se objevil jen Marian Absolon, který spolu s dalším mužem byl tím, kdo vše oznámil kriminalistům. Absolon ve výpovědi při výslechu na policii uvedl, že s vraždou dívky se mu sám Sivák svěřil.

„Říkal mi to v autě na odpočívadle v Hrušové, kam jsme zajeli. Prý tu holku vzali do auta, zajeli s ní do lesa a tam ji chtěl znásilnit. Ona se ale bránila, tak ji zabil. Měl to udělat nějaký jeho příbuzný,“ uvedl včera před soudem Absolon. Na dotaz předsedy senátu Petra Mráky, jak dospěl k tomu, že to byl Sivák, uvedl, že mu to z jeho vyprávění tak připadalo.

Ke schůzce obou mužů mělo dojít v létě loňského roku. Ohlásit vše na policii však přišel až po půl roce. Na otázku obhájců obžalovaných, proč tak dlouho otálel, tvrdil, že se mu to rozleželo v hlavě a musel si sám utřídit myšlenky.

„Jsem si to potřeboval sám srovnat. A potom jsem udělal to, co jsem udělal,“ dodal. Vztah Absolona se Sivákem byl údajně obchodního rázu. Sivák jako dealer pervitinu měl Absolona zásobovat. Tehdy na odpočívadle v Hrušové si však pervitin nevzal. Proč ale spolu autem na toto místo odjeli, nedokázal vysvětlit.

Výpověď Absolona obžalovaný Sivák rezolutně popřel. „Nikam jsem ho v autě nevezl. Ani jsem mu nic nepovídal. Vždyť spolu nemáme žádný bližší vztah, tak co bych mu něco říkal. V té době jsem se i bál jezdit, protože jsem v podmínce za řízení bez řidičáku,“ hájil se Jiří Sivák.

V předchozích stáních odmítli vinu i další dva obžalovaní. Radim Friml tvrdil, že dívku ani neznal. „Nechápu, co ta kauza má se mnou společného,“ řekl pětatřicetiletý Friml. Padesátiletý František Miko, který v přípravném řízení skutek doznal, v hlavním líčení otočil. „Policisté mě k tomu donutili, nemám s tím nic společného,“uvedl poté.

Soud má naplánované líčení ještě na dnešní a zítřejší den. Ve středu však s největší pravděpodobností rozsudek nepadne. „Budeme trvat na výslechu některých svědků, kteří se nedostavili,“ shodli se obhájci obžalovaných.

V případě prokázání viny trojici mužů hrozí 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

Co se mělo podle obžaloby odehrát

Podle obžaloby v říjnu 2006 dívka nastoupila do vozidla, ve kterém seděli obžalovaní, kteří ji chtěli přesvědčit k provozování prostituce. Poškozená se však začala vzpírat a bránit, následně ji Sivák udeřil do hlavy. Poté s dívkou sjeli z cesty k neudržovanému rybníku, kde ji Jiří Sivák škrtil svetrem.

Následně svázanou dívku hodili do betonového stavidla rybníka. Torzo jejího těla našli myslivci až na začátku prosince 2008.

Policie po dívce pátrala od října 2006. Kriminalisté v souvislosti s tímto případem kontaktovali na dva tisíce lidí. Policie také prověřovala, zda případ neměl souvislost s vraždou stopařky u Keteně na Jičínsku, ale tato verze se nepotvrdila.