Jičínský soud muži loni uložil jen podmíněný trest, odvolací soud mu však ve čtvrtek udělil tři roky a tři měsíce vězení nepodmíněně. Proti mírnému trestu od jičínského soudu se odvolal státní zástupce. Připomněl, že Knotek se dopustil zneužití pravomoci úřední osoby, podplácení, přijetí úplatku a nepřímého úplatkářství a vytvořil u litoměřického soudu korupční prostředí. „Jde o společensky velmi závažnou činnost. Trest je nepřiměřeně mírný,“ řekl včera státní zástupce Pavel Bužga a navrhl pro Knotka pět let vězení nepodmíněně.

To pobouřilo Knotkova obhájce Pavla Poláka. „Zdravotní stav mého klienta není dobrý. Požadavek státního zástupce je až inkviziční,“ prohlásil.

Zpochybnil i Knotkovu vinu. Jeho klient prý jen požádal kolegu soudce, aby nařídil jednání o něco dříve.

Odvolací soud se v rozsudku částečně přiklonil k názoru žalobce.

„Jeho (Knotkovo) jednání justici výrazně poškodilo. Za této situace není možné, aby zdejší soud nevyslyšel námitky státního zástupce,“ řekl předseda senátu Zdeněk Korf. Podle soudu však jako trest namísto navrhovaných pěti let postačí tři roky a tři měsíce ve věznici s ostrahou. Knotek navíc musí zaplatit 150 tisíc korun. Pokud by nezaplatil, šel by na dalších osm měsíců do vězení. Soud mu také uložil propadnutí 30 tisíc korun, které převzal jako úplatek od dalšího obžalovaného Antonína Kühna.

Rozsudek je pravomocný.

Knotek byl původně odsouzen k 5,5 roku vězení. Odpykal si rok a čtyři měsíce, soud mu pak po novém hlavním líčení snížil trest na tři roky podmíněně.

U odvolacího soudu včera stáli i Knotkovi spoluobžalovaní Ladislav Jelínek a Antonín Kühn, kteří opět odešli s podmínkami.

Korupční jednání se u litoměřického soudu odehrávalo v roce 2011. Podle obžaloby se tam manipulovalo s termíny hlavních líčení, zákazem řízení a bylo ovlivněno trestní řízení.