Hlavními aktéry jsou podle obžaloby Libor Stryka, Tomáš Polívka, Jaroslav Blažek a Tomáš Kroužek. Podvodným způsobem si měli přijít na více než pět milionů korun, dalších 1,6 milionu nezískali jen proto, že na to pojišťovny přišly včas.

Případem se krajský soud zabývá již od června loňského roku. Průběh hlavního líčení zkomplikovalo nedávné úmrtí jednoho ze dvou přísedících senátu. Proto bude jmenován nový senát a hlavní líčení by se mělo vrátit na samý počátek. Podle mluvčího krajského soudu Michala Strnada je však možnost úvodní část nového jednání urychlit. Senát bude doplněn o jednoho nového přísedícího, když druhý a předseda senátů zůstanou původní. „S odkazem na trestní řád je možnost neprovádět znovu celé dokazování v případě, že s tím státní zástupce a obžalovaní budou souhlasit. Pak je možné jen přečíst protokol o dosavadním průběhu hlavního líčení,“ vysvětlil Strnad.

V pondělí bude u krajského soudu také pokračovat již od od 5. ledna letošního roku trvající proces, v němž obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku čelí bývalí manažeři Ostravsko-karvinských dolů Viktor Koláček a Petr Otava (na snímku). Spolu s nimi se z trestného činu zpovídá i někdejší místopředseda představenstva dolů Jan Przybyla.

Podle obžaloby Koláček a Otava neoprávněně opatřovali výhody své další firmě Karbon Invest, se kterou později ovládli společnosti Ostravsko–karvinské doly (OKD) a Českomoravské doly (ČMD). Například v letech 1993 až 2003 poskytovali OKD a ČMD právní a jiné služby. V roce 2004 doly prodali multimilionáři Zdeňku Bakalovi.

„Uzavírali smlouvy na úkor Ostravsko–karvinských dolů a Českomoravských dolů ve prospěch firmy Karbon Invest. V obžalobě se nehovoří o škodě, ale o neoprávněném prospěchu, který je stanoven na částku více než dvě miliardy korun,“ řekl při zahájení hlavního líčení státní zástupce Karel Kalda.
Poprvé dnes stane v soudní síni Robert Daniš. Muž měl údajně v červnu roku 2007 svým násilným jednáním způsobit poškozené ženě těžké zranění. Napadená o čtyři měsíce později ve zdravotnickém zařízení zemřela..