Poprvé v pondělí zamíří ke hradeckému krajskému soudu Luděk Šverma. Státní zástupce vůči němu vznést obžalobu ze spáchání trestného činu krácení daně, poplatku a povinné povinné platby.

V úterý bude pokračovat hlavní líčení s Vladimírem Stiblíkem z Rychnova nad Kněžnou. Při zahájení procesu 20. července letošního roku byl obžalován z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Jednasedmdesátiletý muž byl zároveň upozorněn na to, že oproti obžalobě muže být jeho jednání kvalifikováno jako trestný čin zneužívání informací v obchodním styku, za což mu u soudu hrozí trest odnětí svobody na dva až osm let.

Podle státního zástupce Jana Bohutínského obžalovaný Stiblík byl jediným jednatelem a společníkem s. r. o. VTK–bel Rychnov nad Kněžnou, která se zabývala frézováním vozovek a jejich suchou recyklací. Současně byl společníkem firmy VTK Slovakia v Banské Bystrici, která podnikala na Slovensku ve stejném oboru. Svým nezákonným jednáním měl Stiblík způsobit rychnovské firmě několikamilionovou škodu. VTK–bel se dostala do dlouhodobých finančních problémů a podle policejních spisů byl na majetek obžalovaného v roce 2004 prohlášen konkurz. V září 2005 správce konkurzní podstaty podal na Stiblíka trestní oznámení.

Krajský soud bude ve čtvrtek znovu projednávat trestné činy zbavení osobní svobody a vydírání, kterých se měl dopustit Ivan Mileňky a jeho syn. Jejich obětí se měl stát tělesně postižený muž. V případu krajský soud již letos rozhodl, avšak vrchní soud kauzu vrátil do Hradce k dalšímu projednání.