Dva verdikty nejspíš padnou v tomto týdnu u Krajského soudu v Hradci Králové. Jasno by mělo být v případu krádeže a obchodování s lidmi. Z posledního zmíněného trestného činu se zpovídá trojice v čele s Pavolem Krágou. Ten podle spisu společně s Martinou Korejtkovou a další ženou Emou Balázsovou v roce 2008 po společné dohodě využil tíživých osobních a majetkových poměrů dvou žen.

První z nich pod pohrůžkou násilí donutili odjet do Vídně, kde měla pracovat jako prostitutka. Žena však svého druhého zákazníka odmítla, přesto, že ji zbili. Protože se i nadále vzpírala práci prostitutky, odvezli ji obžalovaní domů.

Krágu a Korejtkovou obžaloba viní také z toho, že v lednu 2009 vylákali do Anglie další poškozenou, které slíbili práci v pekárně. „Ženě i přes její nesouhlas pod pohrůžkou možného bití nařídili, aby začala provozovat prostituci,“ stojí ve spise.

Žena poté podle obžaloby provozovala prostituci až do konce dubna 2009. Vrátit zpět domů se jí podařilo až v květnu. Dodnes má v důsledku jednání obžalovaných psychické problémy.

Rozhodnutí by mělo padnout i v kauze „vláčkových zlodějů“. Pětice Petr Velký, Pavel Švrčina, Libor Žihala, Roman Žlebek a Jiří Hájek se podle obžaloby v celkem 14 případech vloupali především do prodejen s železničními modely a dále do železničních muzeí. Jejich lupem byly především modely vláčků.
Sedmatřicetiletý Petr Velký je totiž od dětství sběratelem železničních modelů. Ten byl údajně tím, kdo objekty obhlížel a vytipovával. Způsobená škoda se vyšplhala na zhruba šest milionů.

Hlavní líčení soud zahájí také v případu čtyřčlenného gangu, který čelí obžalobě ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

Poprvé se na lavici obžalovaných ocitne také Štefan Herák. Ten podle spisu úmyslně snížil základ pro výpočet daně z příjmu fyzických osob a daně z přidané hodnoty. Svým jednáním způsobil škodu převyšující osm milionů.

Program jednání do 28. ledna
24. – 26. 1. – první jednání s obžalovanými Michalem Novotným, Jaroslavem Červinkou, Karlem Záplatou a Petrou Mrkvičkovou – trestný čin nedovolené výroby a jiného nákladání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy

25. – 26. 1.
– první jednání s obžalovaným Štefan Herákem – trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby

26. 1.
– odročené jednání s obžalovanými Miroslavem Štěpánkem a Jiřím Jirákem – trestný čin zpronevěry

27. – 28. 1.
– odročené jednání s obžalovanými Pavolem Krágou, Martinou Korejtkovou a Emou Balázsovou – trestný čin obchodování s lidmi

28. 1.
– odročené jednání s obžalovanými Martinem Bakešem, Janem Čížkem a Ludmilou Čížkovou – trestný čin úvěrového podvodu

28. 1.
– odročené jednání s obžalovanými Petrem Velkým, Pavlem Švrčinou, Liborem Žihalou, Romanem Žlebkem a Jiřím Hájkem – trestný čin krádeže