Právě kvůli nepříznivým hospodářským výsledkům největší oblastní nemocnice v Královéhradeckém kraji nahradila bývalého šéfa nemocnice Zbyňka Chotěborského nová předsedkyně představenstva Ivana Urešová. Své první kroky nasměrovala k důkladné analýze ekonomiky.

„V pololetí vykazovala nemocnice Náchod závazky po splatnosti ve výši zhruba 78 milionů korun a ztrátu ve výši téměř 42 milionů korun. Prověřujeme tedy všechny dosavadní procesy, které k tomuto stavu přispěly. Od fakturací za objednané služby, nákupy materiálu, provozní náklady, až třeba po odměňování zaměstnanců,“ vysvětlila svůj postup Ivana Urešová.

Právě v oblasti fakturací se hned na začátku objevily některé nesrovnalosti, a to u vystavených faktur firmy NovaMedica týkajících se služeb pro činnost etické komise. Jednatelkou firmy je partnerka dnes už bývalého ředitele nemocnice Zbyňka Chotěborského.

Podle předsedy představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Miroslava Procházky se faktury za poslední období znásobily, a proto bylo pozastavené jejich proplácení a zahájené detailní prověřování dodaných služeb. „Jedním z výsledků interního šetření bylo také trestní oznámení, které podalo představenstvo Oblastní nemocnice Náchod na neznámého pachatele,“ sdělil Procházka.

Jeho slova potvrdila mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. „Oddělení hospodářské kriminality přijalo trestní oznámení na neznámého pachatele, které se týká nesrovnalostí v hospodaření nemocnice. Policisté se tím nyní zabývají,“ uvedla mluvčí. Vyšetřování bude pravděpodobně trvat několik měsíců.

Miroslav Procházka dále uvedl, že došlo i ke kontrole činnosti dalších etických komisí v nemocnicích krajského zdravotnického holdingu, aby se náklady za prováděné služby porovnaly. Jinde ale žádné podobné nesrovnalosti nebyly zjištěny.

V nemocnici se mimo jiné prověřuje i oprávněnost platů jednoho z lékařů, který měsíčně dosahuje 220 tisíc korun.

V tuto chvíli je před projednáním a schválením soubor závazných opatření, která povedou ke stabilizaci hospodaření. Počítá se s dalšími audity, které prověří podrobněji všechny procesy v nemocnici. Případné změny nemají mít vliv na rozsah poskytované zdravotní péče a služby pro pacienty nemocnice.

„Vzhledem k připravované zásadní přestavbě a modernizaci velké části areálu bude nutné, aby byla nemocnice silná a ekonomicky stabilní,“ zdůraznil náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar.