Počet trestných činů oproti roku 2014 klesl o 58 skutků. Policisté loni objasnili 841 případů. Řadu z nich se podařilo vyřešit v rámci projektu Kobra.
Nedbal varování
„Nejčastějšími hospodářskými trestnými činy byly úvěrové podvody, neoprávněné držení platebního prostředku a podvody," informovala policejní mluvčí Ivana Ježková.
Jedním z nejzávažnějších případů byl prodej tabákových listů, při kterém pachatel připravil stát na daních o 146 milionů korun. Z činu policie obvinila polského občana. Podle vyšetřovatelů dovezl do Česka 70 536 kilogramů částečně odřapíkovaného tabáku, který přesypal do menších pytlů, načechral, zvlhčil a pak jej dodával do svých obchodů jako hnojivo nebo stelivo. Zákazníci si však tabák mohli v obchodech nařezat a potom používat ke kouření.
„Celní orgány prováděly kontroly v jeho provozovnách a tvrdily, že se jedná o předmět daně, tudíž by z toho měla být daň odvedena. To však obžalovaný nerespektoval," řekl státní zástupce František Jedlička. Krajský soud v Hradci Králové Poláka poslal na sedm let do vězení.
Policie na vyšetřování kauzy s krycím názvem List i na dalších případech spolupracovala v rámci týmu Kobra také s finanční a celní správou v kraji. Společně prověřili celkem 93 případů. „Kriminalistům se podařilo zajistit majetek v celkové hodnotě přesahující 24 milionů korun," sdělila Ivana Ježková.
Dotační podvod
Policie loni vyšetřovala také velký dotační podvod. V říjnu obvinila dvě desítky právnických osob a lidí z podílu na podvodném čerpání evropských dotací, při kterém vznikla škoda deset milionů korun. Hlavním aktérem měl být 48letý muž z Hradce Králové. Podle policie nabízel různým právnickým osobám pomoc při získání dotací na vzdělávací programy. „Žadatele o dotační grant uvedl v omyl, kdy dotační částka, o kterou žádal, převyšovala skutečnou potřebu. Ani počty osob, které měly školení provádět, neodpovídaly skutečnosti," uvedli policisté.
Vystavoval bohatství
Dalším loňským velkým případem odboru hospodářské kriminality bylo dopadení dvou mužů, kteří podvedli 170 majitelů zemědělských akcií nebo pozemků. Muži ve věku 39 a 42 let jim nabízeli své služby při prodeji.
„Obchody ale probíhaly ke spokojenosti pouze jedné strany," uvedli policisté. Muži získali od majitelů akcií nebo pozemků plnou moc, a pak komodity buď prodali a získané peníze si nechali, nebo je nastrčenému zájemci prodali za zlomek ceny a až následně prodali za plnou cenu. Získané peníze pak utráceli. „Zejména mladší muž z Plzně, který měl být hlavou podvodů, dával rád na odiv, že je movitý," podotkla mluvčí.
Daňoví specialisté
Policistům se loni také podařilo zajistit peníze a majetek pocházející z trestné činnosti v hodnotě 113,5 milionu korun.
S řešením daňových podvodů by policii letos měli výrazně pomoci specialisté na daňovou trestnou činnost, kteří působí na krajském i okresních ředitelstvích.