Státní zástupkyně, jejíž jméno Pětníková je v podvodu týkajícím se financí tak trochu symbolické, vylíčila jejich činnost jako řetěz. Dagmar Pětníková popsala: „S maďarskými společníky vytvořili uzavřené řetězce dodavatelů. Dokola byl obchodován určitý počet totožných dodávek šrotu."

Proto začal v tomto týdnu 
u Krajského soudu v Hradci Králové proces s kvartetem Petr a Karel Voříškovi, Pavel Počta a Michal Červenka. Jsou obžalováni ze zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Hlavní líčení bylo nakonec odročeno a bude pokračovat 
v dalších čtyřech termínech až do června.

Muži jsou viněni, že při obchodech s měděným šrotem chtěli vydělat na odpočtech daně z přidané hodnoty – a to celkem 220 milionů. První tři měli zločin dokončit, a proto jim hrozí až osmileté vězení. Červenka se měl dopustit „jen" pokusu o tento čin. V případu měly figurovat čtyři společnosti, v nichž byli všichni obžalovaní muži zainteresovaní. A podle státní zástupkyně rovněž další nastrčené osoby.

Firmy se měly zabývat obchodem s měděným šrotem, s jeho převozem a dalším využitím. O tom však žaloba pochybuje, tvrdí, že kamiony jen převážely věci z Maďarska do Česka a zpátky, fingovaly faktury na nákup a poté žádaly o odpočet DPH.

„My jsmě řádně fungující společnost," reagoval při výslechu Petr Voříšek. Stejně jako další tři muži veškerou vinu na podvodu popřel. „Zboží bylo vždy řádně přijato, zkontrolováno, roztříděno, zváženo a zaevidováno," doplnil Karel Voříšek. „Odmítám jakékoli spekulace o účelovosti," podotkl.

Proti jejich vyjádřením však stojí slova dvou řidičů, kteří vystupovali před vyšetřovateli jako svědci. A podobně mluvili také jejich další kolegové, když vypovídali o transportech šrotu z Prahy či Kostěnic u Pardubic do Maďarska.

Tam vykládali a nakládali
u známého města Györ. „Bylo to na nějakém dvorku nebo 
v nedalekém JZD," zapamatoval si řidič kamionu Karel Hruška. „Dovezli jsme to do Györu a oni to stejné zboží přivezli zpátky do Kostěnic. Slovenští řidiči mi říkali, že jezdí pořád dokola s tím stejným šrotem," tvrdil Hruška.

Podobnou verzi nabídl také jeho kolega Pavel Juppa: 
„V Praze jsme čekali na nakládku i několik hodin. Jednou se mi tam stalo, že přijeli Slováci, vysypali to na zem a mně to zase naložili."

Přiští stání se bude konat předposlední dubnový týden, soud se potáhne kvůli množství svědků.