Celý týden bude krajský soud vyslýchat svědky a rozplétat tak případ tzv. krkonošské kauzy. Na lavici obžalovaných sedí hned osm fyzických a jedna firma. Většina obžalovaných je spojena buď s městským úřadem v Peci pod Sněžkou nebo Správou KRNAP. Z poškození životního prostředí, pokusu o dotační podvod či poškození zájmů Evropské unie viní státní zástupce i starostu Pece pod Sněžkou Alana Tomáška. Hrozit by mu podle dřívějších informací mohlo až 12 let vězení. Tomášek vinu odmítá, za svým stíháním vidí politický boj. „Policie naslouchá volebnímu uskupení Žijeme Sněžkou, které se mě chce zbavit,“ řekl obžalovaný starosta na adresu opoziční strany.

Před soudem včera vypovídali právě opoziční politici, kteří upozornili na jednou ze dvou větví případu. V ní žaluje státní zástupce část obžalovaných z poškození a ohrožení životního prostředí. Těžká technika měla v roce 2016 ve stovkách případů jezdit do ochranného pásma zdroje pitné vody kvůli skladování zeminy se zbytky stavebního materiálu na pozemcích KRNAP. „V roce 2016 jsme si při běžných procházkách všimli, že se zaváží zemina do ochranného pásma vodního zdroje. Zjistili jsme od České inspekce životního prostředí (ČIŽP), že žádné skladování zeminy tam povoleno nebylo. Podali jsme tak podnět ČIŽP a pak i trestní oznámení na neznámého pachatele na Policii ČR," řekl před soudem jeden ze svědků a členů spolku Žijeme Sněžkou. Za zmínku stojí, že ČIŽP původně žádný problém neshledala. Za neoprávněnou označilo stížnost i krajské ředitelství inspekce v Hradci Králové. Až po roce dalo stěžovatelům za pravdu Ministerstvo životního prostředí. „Napsali nám, že naše stížnosti byly oprávněné a ČIŽP postupovala v rozporu se zákonem," dodal svědek s tím, že mezitím zemina z pozemku KRNAP zmizela. „Ze strany ČIŽP i naší dohledové služby je prokázáno, že k žádnému poškození životního prostředí nedošlo,“ nechápe obžalobu tehdejší ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Obžalovaní se hájí i tím, že pozemek sloužil pro skladování materiálů několikrát už dříve v minulosti.

V dalších dnech se soud dostane i k druhé větvi případu. V ní měl starosta Tomášek se svými podřízenými v součinnosti s pracovníky Správy KRNAP a jednatelem společnosti MEGA PLUS Petrem Hynkem zosnovat dotační podvod. Kvůli úmyslnému uvedení nepravdivých údajů mohl projekt Herní krajiny Pecka získat neoprávněnou dotaci až 32,8 milionů korun. K vyplacení dotace nakonec nedošlo.

Až do pátku má soud naplánovaný výslechy svědků. Rozsudek tak tento týden ještě určitě nepadne.