Neznámá žena se jí pokusila v nestřežené chvíli ukrást kočárek s ročním dítětem.

Budoucí únoskyně vyčkala na příležitost, kdy matka zašla do obchodu a u kočárku ponechala staršího pětiletého sourozence. V té chvíli se kočárku zmocnila a snažila se s ním ujet. „Chlapec ihned vyběhl do obchodu za matkou, která vyrazila ven a ženu i s kočárkem po chvíli našla a doběhla. K jejímu dostižení přispělo, že syn naštěstí ukázal správně směr, kudy se asi vydala,” řekla tisková mluvčí náchodských policistů Eva Prachařová.

Únoskyně se o dítě nepřetahovala

Matka dítěte ženu i s kočárkem dostihla na parkovišti za obchodním domem a žena kočárek s dítětem pustila. Než k matce doběhl i její pětiletý syn, únoskyně zmizela neznámo kam.

„Na místo jsme okamžitě vyslali hlídky a začali prověřovat všechny informace. Díky nim jsme mohli sestavit i přibližný popis pachatelky,” uvedla včera odpoledne Prachařová s tím, že policisté žádají další případné svědky, kteří se v úterý 8. listopadu v době mezi 14. a 16. hodinou nacházeli ve městě a mohli přispět jakýmkoli poznatkem, aby se přihlásili policii na lince 158 nebo přímo náchodským policistům na telefonu 974 534 651 či na služebně.

„Někdo z kolemjdoucích mohl přímo vidět, jak žena odváží kočárek, či si jí všimnout předtím nebo potom. Po kočárku s dítětem cizí žena sáhla v 15.15 před výlohou zlatnictví vedle prodejny se sportovním oblečením a odvážela jej pasáží Magnum a pak zadem k parkovišti za obchodním domem Billa,” informovala Prachařová.

Policistům se ještě včera podařilo díky zveřejněným informacím a pomoci svědků únoskyni najít.

„Vypátranou je jednašedesátiletá žena z Náchoda, která se policistům k činu doznala. V současné době vysvětluje, proč kočárek odvezla. Motiv jejího jednání stále není znám,” řekla mluvčí. Policii pomohly k dopadení podezřelé kamerové záznamy a také informace od občanů. O případném obvinění ženy policie dosud nerozhodla.

Z následného policejního vyšetřování vyplynulo, že se zřejmě tato žena neúspěšně pokusila odvézt tentýž kočárek již jednou - o necelou hodinu dříve od prodejny s obuví.

Co na událost říká psycholog Lašek?

Známý hradecký psycholog Jan Lašek se prý s podobným případem setkal naposledy před dvaceti lety. Na náchodské události ho ale velmi zaujal přibližný věk únoskyně: „Většinou se k takovému kroku odhodlají mladší ženy, které buď o dítě přišly, nebo nemohou mít vlastního potomka. V ostatních případech se jedná o ženy s duševní chorobou. Tento případ je ale velmi výjimečný až kuriózní,” říká Lašek a dodává ,
že ve starším věku by se mohlo jednat o ženu, která se ještě chce starat o vnoučka. „To, že by chtěla znovu prožít mateřství, je v tomto případě velmi nepravděpodobné,” uvedl psycholog.

Petr Vaňous, ČTK