Jeho kauzu rozdělil soud na dvě části. Jedna je definitivně rozseknutá, podmínku a nutnost zaplatit odškodné více než 600 tisíc korun potvrdil pražský Vrchní soud. Druhá se znovu v pátek začala řešit u Krajského soudu v Hradci Králové.

V obou záležitostech jde podle obžaloby o stejný princip. Jiruška byl odsouzen za to, že špatně využil dotaci, již získal na nákup tří masážních van. Šlo celkem o 1,3 milionu korun.

Státní zástupce tvrdí, že podobně postupoval také 
v případě šedesáti polohovacích lůžek. Původně byl hradeckým krajským případem v této části obžaloby zproštěn viny, ale Vrchní soud nařídil, aby v Hradci rozhodnutí přezkoumali.

Podnikatel Jiruška byl jednatelem společnosti Senior Chrudim, která chtěla přestavět bývalý chrudimský pivovar na školící centrum a lůžkové a sociální centrum pro seniory, kde mělo být umístěno 120 starých postižených lidí.

Nakonec jich však bydlí pouze šedesát. Projekt se totiž nepodařilo dokončit a Jiruška z toho viní své odpůrce. „„Nechápu porušení podmínek, postupovali jsme podle metodiky. Obvinění je snahou zničit mě i samotný projekt," prohlásil.

Soud to však v případě hydromasážních van neuznal. Naopak předseda senátu Petr Mráka vysvětlil, jak podle něj Jiruška naložil s dotací, již získal u Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod v letech 2011 a 2012.

„Podmínkou získání dotace bylo, aby Jiruška vany nejprve nakoupil a doložil, že je zaplatil," řekl Mráka. Jenže podle soudu  Jiruška tento postup nedodržel, protože požádal o dotaci, doložil, že koupil tři vany, ale později vyšlo najevo, že žádné vany nekoupil ani neobjednal.

„Věděl, že regionální rada nebude vany během stavby kontrolovat, takže je tam může dát těsně předtím, než akce skončí," řekl  soudce.

Oba problémy vyšly najevo na základě anonymního udáni.

Úplně stejně se měl chovat Jiruška podle obžaloby také v případě polohovacích postelí. A za to je znovu souzen. Po včerejším bleskovém jednání odročil soudce Mráka hlavní líčení na začátek června.

Ani spor o postele není 
v Jiruškově kauze posledním. Regionální rada totiž požaduje vrácení dotace 36 milionů, protože stavba nebyla dokončena. „Kontrolou bylo zjištěno, že v průběhu realizace projektu došlo 
k řadě závažných změn, které příjemce poskytovateli dotace nenahlásil," prohlásila mluvčí rady Silvie Špryňarová.