Osmatřicetiletý Jiří Štěpánek z Chrudimi, který podle obžaloby před více než deseti lety podvedl leasingové společnosti o 38,5 milionu korun, byl včera odsouzen k osmiletému vězení. Muž, který se několik let ukrýval v Dominikánské republice, musí také uhradit škodu ve výši více než devíti milionů korun.
Obhájce ani žalobce se k rozsudku zatím nevyjádřili, Štěpánek, který je opět v Karibiku, k soudu nepřišel a odůvodnil to zdravotními problémy.
Štěpánek s manželi Jiřím a Zdeňkou Pohořelickými od července 2001 do června 2003 uzavírali leasingové smlouvy. Štěpánek byl jednatelem firmy Auto Chrudim a prodával vozy Ford. Vždy Pohořelickým potvrdil složení akontace a první splátky. Následně inkasoval od leasingových společností peníze, které však spolu s manželi utratil. Pohořelický a jeho žena ve většině případů akontaci nesložili a splátky neplatili.
Štěpánek později u soudu uvedl, že prý jen pomáhal svým komplicům „rozjet" podnikání v textilním odvětví. „Bylo mi tenkrát čtyřiadvacet, nedokázal jsem říct lidem ne," vysvětlil.
V březnu 2003 však podle něj všichni tři zpanikařili. „Pohořelický mi sdělil, že už není schopný hradit leasingové splátky. Pak už jsem uzavíral leasingové smlouvy i na auta, která neexistovala… Chtěl jsem se obohatit, abych neodcházel do ciziny bez peněz," vysvětloval Štěpánek.
V polovině roku 2003 uprchla trojice do Dominikánské republiky. Pohořelického však vrátila policie, jeho žena přijela dobrovolně a oba byli odsouzeni za podvod.
Štěpánek strávil v Karibiku téměř devět a půl roku a narodila se mu tam dcera. Soud ho mezitím v nepřítomnosti odsoudil k osmi a půl roku vězení.
Loni v říjnu však muže dopravilo speciální komando zpět do vlasti. Štěpánek vzápětí požádal o nový proces, a díky tomu se pozdější novoroční amnestie tehdejšího prezidenta Václava Klause vztahovala i na něj. Štěpánkovo stíhání bylo zastaveno a podnikatel byl propuštěn z vazby, protože soudy nestačily jeho případ vyřešit v povolené osmileté lhůtě.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však ve Štěpánkově případu podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ústavní soudci totiž v březnu naznačili, že uprchlíci před spravedlností by na amnestii nemuseli mít nárok. Zemanovi se krok vyplatil, protože v září Nejvyšší soud amnestii pro Štěpánka zrušil.
Komplici už si trest odseděli
Krajský soud v Hradci Králové udělil Jiřímu Pohořelickému sedm let vězení, jeho žena dostala pět let vězení. Vrchní soud později Pohořelickému snížil trest na 6,5 roku, jeho manželka však s odvoláním neuspěla a nedařilo se jí ani s dovoláním u Nejvyššího soudu. Ačkoli tvrdila, že o podvodech nevěděla a leasingové smlouvy na auta uzavírali na její jméno, ale bez jejího vědomí, další obžalovaní, soud jí neuvěřil. „Lze jen stěží uvěřit, že by si obviněná nebyla schopna uvědomit, jakého jednání se dopouští," uvedl senát. Po uplynutí poloviny trestu, tedy loni na podzim, byli Pohořeličtí propuštěni.