Stíhanými jsou 34letý podnikatel z Královéhradecka a zcela nemajetný 32letý lotyšský občan. Podnikatel soustřeďoval koncové odběratele elektřiny, kterým zajišťoval výhodnější platební podmínky. Dodavatelům však za dodanou energii neplatil.

„Podnikatel je ve svém okolí známý jako člověk, který si rád užívá luxusu. Problém ale je, že peníze, které tak rád utrácel, nebyly jeho, ale firem, od kterých energii nakupoval," uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Podle vyšetřovatele muž v okamžiku, kdy bylo zřejmé, že pohledávky nebude schopen platit, prodal firmu novému jednateli. Tím se stal právě druhý obviněný.

Firma byla převedena  v listopadu loňského roku. Nový majitel byl nemajetný muž, který dva roky předtím přijel do Česka hledat práci. Přesto si zakoupil společnost za 500 tisíc korun. „Podpisem smlouvy na sebe převzal veškerá aktiva i pasiva firmy, aniž by fyzicky převzal jakékoliv účetní doklady nebo hotovost. Podpisem totiž stvrdil i převzetí finanční hotovosti ve výši více než 13 milionů korun," upozornila mluvčí.

Cizinec uvedl, že jediný zisk, který z převodu měl, bylo 30 tisíc korun vyplacených při přebírání firmy.

Právní úkon byl proveden tak, aby jej nebylo možno zpochybnit, a bývalý majitel zaměstnancům představil nového jednatele jako odborníka a solventního člověka. Cizinci však doporučil, aby z Česka co nejdříve odcestoval. Policii by tak zmizel nejen Lotyš, ale také všechny důkazy.

„Oba aktéři se ale přepočítali. Původní majitel nepočítal s tím, že kriminalisté nového jednatele vypátrají a zadrží ještě dříve, než stihne vycestovat, nový zase s tím, že s výdělkem 30 tisíc korun získá zadluženou firmu, na kterou věřitelé podávají trestní oznámení a požadují vyplacení mnohamilionových škod," podotkla mluvčí.

Dodala, že k poškozeným vedle dodavatelů patří i stovky koncových odběratelů, kteří ačkoliv za odebranou energii platili řádně a včas, budou  si muset v krátké době sjednat odběr u jiné společnosti.

Oba muži jsou obviněni ze spáchání zvlášť závažného zločinu zpronevěry a přečinu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.

Na cizince byla uvalena vazba, o tom, zda bude vazebně stíhán i druhý podnikatel, rozhodne soud.