Druhý den nového školního roku, 2. září 2011, se v jednom zdejším stavení stala tragédie, která stála život čtyři děti ve věku dva měsíce až osm let.

Tehdy šestatřicetiletá Romana Z. tu zabila postupně své čtyři děti ve věku od dvou měsíců do osmi let. Třem z nich podřízla krk a přeřezala žíly a tepny na zápěstích, nejstaršího syna udusila.

Pak se pokusila spáchat sebevraždu oběšením, podřezáním žil na rukou a nakonec i skokem z půdy, policisté a zdravotníci ji však zachránili.

Tragédii nahlásil druh vražedkyně. Ta pak u soudu pak tvrdila, že si ze svého života vybavuje pouze útržky. Na děti, ani na útok na ně si prý nevzpomínala. Její advokát se pokusil tragédii uhrát na nepříčetnost vražedkyně, tím by se vyhnula vězení. Neuspěl a Romana Z. vyfasovala doživotí, což potvrdily i následné odvolací soudy.

Zkusila nepříčetnost

Podle soudních znalců totiž žena ztrátu paměti předstírala, duševní poruchou netrpí a v době činu byla příčetná. Po vynesení verdiktu Romana Z. v soudní síni dokonce zkolabovala.

Přesný motiv činu se nepodařilo zjistit. Romana Z. měla za sebou několik nevydařených vztahů a údajně byla i obětí domácího násilí. Později si našla přítele, s nímž se odstěhovala do domku v Širokém Dole, i toto soužití se však časem začalo komplikovat. Podle znalců chtěla žena své problémy řešit tímto hrůzným činem – takzvanou rozšířenou sebevraždou.

Soudy v Hradci Králové a Praze dospěly k závěru, že vina matky byla jednoznačně prokázána. Za čtyřnásobnou vraždu dostala nejtěžší možný trest - doživotí. Trest potvrdil v září 2012 pražský vrchní soud a později Nejvyšší soud. Stížnost Romany Z. poté v prosinci 2013 definitivně odmítl Ústavní soud.

Jeho senát zdůraznil v odůvodnění svého potvrzujícího verdiktu výjimečnost činu i v podstatě malichernou pohnutku, která k němu vedla.

Soudy neuvěřily

„Podstatné také je, že stěžovatelka v žádný moment od svého chování neupustila, čímž mohla zachránit alespoň některé lidské životy," stojí v usnesení Ústavního soudu.

Už prvoinstanční krajský soud v Hradci překlasifikoval čin z klasické vraždy na vraždu úkladnou, s rozmyslem. „Vzhledem k mimořádnosti činu jsme došli k závěru, že jiný než doživotní trest nemůže stačit," uvedl k rozsudku předseda senátu Miroslav Mjartan.

Romana Z. se stala teprve čtvrtou ženou v Česku odsouzenou na doživotí. V roce 1998 soud udělil nejvyšší trest Miroslavě Kukačkové, která nechala ze zištných důvodů zavraždit svého německého manžela. V roce 2004 dostala doživotí Dana Stodolová za sérii loupežných vražd, které páchala se svým manželem. Téhož roku je soud udělil také Jaroslavě Fabiánové za dvojnásobnou vraždu.