Rodiče vinu odmítají a hájí se tím, že inzulin dítěti vysadili na doporučení pardubických léčitelů, kteří zkoumají zdravotní stav lidí podle jejich oční duhovky. „Sami bychom si to nedovolili," řekl soudu chlapcův otčím.

Jednatel společnosti, zabývající se takzvanou irisdiagnostikou, to však popřel .

„Dali jsme mu přípravky na posílení imunity. Diabetem jsme se nezabývali. Věděli jsme, že ho má, ale léčili ho lékaři," vypověděl svědek a postěžoval si, že obžalovaná matka se pak snažila ve sdělovacích prostředcích „šikovně hodit vinu" na ně.

Bratr obžalované, který léčitele rovněž navštěvoval, však včera u soudu řekl, že byl u toho, když léčitel řekl rodičům, aby dávky inzulinu postupně omezovali a po měsíci jej zcela vysadili. „Říkali, že cukrovku nemá,"  uvedl svědek.  Podle něj se jeho sestra s manželem o chlapce starali dobře. Sám si však krátce před jeho smrtí všiml, že je ve špatném stavu. „Nechtěl jíst ani pít, velmi zhubl a stále spal," vypověděl.

Chlapec po velkém utrpení zemřel při hyperglykemickém kómatu. Podle rodičů hoch už od narození trpěl mnoha chorobami, mimo jiné epilepsií. Byl prý také mentálně retardovaný, měl velké problémy se zažíváním a dlouho  nechodil ani nemluvil.

Státní zástupkyně Lucie Žabková oba rodiče obžalovala ze zvlášť závažných zločinů ublížení na zdraví a týrání svěřené osoby. Hlavní líčení bude dnes odročeno.