Z trestného činu se zodpovídají Roman Feko (49) a Ladislav Fedák (44). Oba vinu odmítají. Podle státního zástupce Milana Šimka však v letech 2012 až 2016 přiměli pohrůžkami a násilím čtyři lidi, kteří přijeli za výdělkem do Velké Británie, aby pro ně pracovali za velmi nevýhodných podmínek. Za práci jim nevypláceli celý plat, ale jen jeho malou část, a sami si tak prý přišli na 1,35 milionu korun.

„Zadržovali jejich doklady a udržovali je v jejich neschopnosti se v cizím státě bez dostatečného množství finančních prostředků a pro nedostatečnou znalost anglického jazyka z jejich vlivu vymanit,“ uvedl státní zástupce.

Feko navíc čelí i obvinění ze sexuálního útlaku, jehož obětí se údajně stal jeden z pracovníků.

Ve středu u soudu vypovídal poškozený, který měl z obžalovaných takové obavy, že s nimi nechtěl být v jedné soudní síni. „Psychicky bych asi neunesl vidět je tak napřímo,“ prohlásil muž. Soud proto rozhodl, že bude sedět v jiné místnosti a jeho výslech se uskuteční prostřednictvím videokonference.

Obžalovaní byli proti a trvali na osobním výslechu. „Mělo by se to řešit z očí do očí,“ uvedl Fedák. Podle předsedy senátu Miroslava Mjartana by se však muž mohl už podruhé ocitnout v roli oběti, proto se senát usnesl, že svědkovi vyhoví.

Původní vizualizace projektu mimoúrovňové křižovatky Mileta v Hradci Králové.
Soud smetl Miletu ze stolu. Hořice budou dál zavaleny hradeckými kauzami

Zamčená kuchyně

Poškozený vypověděl, že ve Velké Británii několikrát změnil bydliště, až skončil v Cardiffu u Romana Feka. Spolu s ostatními mimo jiné uklízel vagony. „Měl jsem dostávat 1100 liber, ale dávali mi jen 300 liber. Zbytek mi strhávali za byt a jídlo. Ale kuchyň zamykali, a pak mě začali zamykat i v baráku, abych prý necoural,“ vypověděl muž. Postupně prý zjistil, že si ho muži, kteří mu měli zajistit práci, mezi sebou prodávali.

O Fekovi řekl, že dva z mužů, kteří u něj bydleli, za provinění bil. „Dával jim rány na holou, ani trenýrky jim nenechal,“ uvedl svědek.

„Vymýšlí si,“ reagoval Feko. Fedák zase uvedl, že svědek se musel k Fekovi nastěhovat, protože v předchozím bydlišti zbil dítě majitele.

Soud pokračuje dalšími výslechy.

Poškozený řekl, že čelí pohrůžkám
Muž, který ve středu vypovídal, si u soudu stěžoval, že pobyt u Feka a zjištění, že je po padesáti letech života prodáván jako „kus nábytku“, měl neblahý dopad na jeho psychický stav a postupně začal mít problémy s alkoholem. Feko mu prý navíc hrozil, že by mohl „skončit někde zahrabaný“. „Jednou jsem si dal vodku, a pak mě policie našla v Cardiffu pod mostem. Asi jsem skočil,“ řekl soudu. Pohrůžkám lidí, kteří se kolem údajného obchodování s lidmi pohybovali, prý čelí dodnes.

Josef Malíř.
Kauza parkovacího domu je opět před soudem. Malíř vinu odmítá