Svoboda před soudem uvedl, že v případě, že vyjde z vězení, má zajištěno bydlení v Roztokách u Prahy a slíbenou práci jako referent u Československé církve husitské. O tom podal důkaz i jeho obhájce, který ukázal soudu připravený návrh pracovní smlouvy.
„Mohl bych tam nastoupit hned v pondělí,“ řekl exministr, který byl k soudu přiveden eskortou, oblečený do vězeňského munduru.

Soud dále vyslechl jako svědka vychovatele z odolovské věznice Jiřího Ručku. „Odsouzený se od počátku svého odpykávání trestu v Odolově, kam byl převezen z věznice ve Všehrdech, choval vzorně a pracoval pro broumovskou Diakonii. Tam byli s jeho prací nadmíru spokojeni. Dělal vše, co bylo potřeba. Celkem získal do dnešního dne sedmnáct odměn. A to se hned tak nějakému vězni opravdu nepovede. Věznice jeho propuštění z výkonu trestu doporučuje,“ řekl Ručka.

V podobném duchu hovořil i státní zástupce, který však navrhl propuštění podmínit co nejvyšší zkušební lhůtou vzhledem k charakteru spáchané trestné činnosti. Předsedkyně soudního jednání Miroslava Purkertová při rozsudku, který Svobodu osvobozuje z Odolova, jako důvod uvedla především nadstandardní chování odsouzeného ve věznici.
„Zkušební dobu však nařizuji při horní hranici zákonné sazby, tedy na šest let. Nelze totiž pominout vysokou způsobenou škodu a vysokou společenskou závažnost trestného činu,“ řekla Purkertová.

Ivo Svoboda a jeho někdejší poradkyně Barbora Snopková byli v únoru roku 2005 pravomocně odsouzeni k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na pět let za vytunelování mělnické firmy na kočárky a invalidní vozíky Liberta. V čele firmy se v letech 1996 až 1998 dopouštěli trestné činnosti. Šlo o podvod vůči IPB a také zvýhodňování věřitele, Snopková navíc porušila povinnosti v řízení o konkurzu a vyrovnání.
Ačkoliv obžalovaným hrozilo původně až 12 let vězení, dostali tresty na spodní hranici sazby. Vrchní soud v Praze přihlédl k dosavadní bezúhonnosti dvojice. Snopková nastoupila do věznice v květnu roku 2005, Svoboda si začal trest odpykávat o necelé tři měsíce později. Každý dostal navíc pokutu 200 tisíc korun.