Stáli proti sobě. Matka a syn. Soud totiž nakázal takzvanou konfrontaci, což je velmi napjatá situace, která může mít vliv na konečný rozsudek.

Jde o případ recidivisty Viktora Resska, který podle obžaloby způsobil ranami pěstí krvácení do mozku právě starší ženě, jež se ve čtvrtek ocitla ve výměně názorů. Konfrontaci nařídil Krajský soud v Hradci Králové, kam se proces vrátil od odvolacího soudu.

Žena je matkou Resskovy družky, společně (i se synem) žili v jedné usedlosti v Klučině na Svitavsku.

Starší paní a syn se měli vrátit k událostem z února 2014. „Přišla jsi ke mně a řekla, že tě Ressek třikrát udeřil rukou sevřenou v pěst," tvrdil syn. „Všichni okolo říkali, že mě Ressek praštil," reagovala žena, která během pár minut pronesla několik naprosto protichůdných vyjádření.

Její syn však svá slova potvrdil. Navíc se na jeho stranu postavila další svědkyně, jež 
s ním byla v kuchyni onen osudný pátek večer, když do místnosti přišla jeho matka. „Držela se za hlavu, někde 
v oblasti za uchem. Říkala, že ji třikrát praštil, ale záchranku zavolat nechtěla," řekla žena, jejíž rodina měla v době, kdy se událost stala, v usedlosti ustájené koně.

Ressekovi hrozí za těžké ublížení na zdraví až dvanáctileté vězení. Vinu neustále odmítá. „Maminku jsem nepraštil," opakuje.

Kauza se táhne od podzimu roku 2014, kdy byl Ressek hradeckým krajským soudem osvobozen, ale státní zástupce se odvolal a Vrchní soud nařídil nové líčení.

Rozsudek nepadl. Nejdřív se muž zodpoví z držení zbraní

Výtržník a násilník Viktor Ressek z Kunčiny zbil bezdůvodně pět osob. Soud ho poslal na dva roky do vězení s dozorem.Hradec Králové - Je odročeno, proces bude pokračovat na konci června. Viktor Ressek, který je obžalovaný z těžkého ublížení na zdraví, totiž nejprve musí absolvovat řízení u svitavského okresního soudu. Tam se zodpovídá z nedovoleného držení zbraně.

Soudce hradeckého krajského soudu Miroslav Mjartan proto s verdiktem v další - a ještě závažnější kauze - počká necelé tři měsíce.

Její nové řešení (po odvolacím řízení) začalo přibližně před měsícem. V té době byl Ressek na svobodě. Ve čtvrtek už ho přivedla eskorta stejně jako na podzim roku 2014, kdy se poprvé zpovídal z napadení tchyně.

Tu podle obžaloby minimálně třikrát praštil pěstí, což se stalo v únoru 2014. Žena byla po útoku několik měsíců 
v nemocnici.

„Obžalovaný způsobil ženě těžká a život ohrožující poranění. Uvedeným jednáním mohl obžalovaný spáchat zločin těžké ublížení na zdraví," prohlásil státní zástupce Milan Vacek.

„On pil. Flašku měl před sebou od odpoledne, večer pokračoval a o půlnoci bylo haló," popisovala společný život zraněná žena.

Ta hraje v případu zásadní roli. Nejprve totiž synovi řekla, že ji Ressek zmlátil. Poté vše popřela. Ve čtvrtek pak znovu vypovídala, ale její slova jsou velmi zmatená - často protichůdná. Její syn a další svědkyně každopádně zopakovali, že jim tehdy v únoru, byl pátek večer kolem osmé hodiny, přišla říct o útoku.

Obžalovaný odmítá, že by ženu napadl. Prý ovládá bojová umění, proto by rána dopadla jinak. „Kdybych trefil chlapa do týla, tak by byl mrtvý, ještě než by dopadnul na zem," řekl. Navíc prý s paní žije dvanáct let  – a nikdy neměli žádné problémy.

„Rodina je pro mě základní tábor. Já jsem rváč. Peru se s dospělejma chlapama, útočím zepředu . A nikdy bych nepraštil starého člověka. Žaloba je postavena zásadně na mé trestní minulosti," řekl.

Při minulém řízení uspěl, včerejší slova svědků pro něj však příliš nehrají.