Připomeňme, že dne 29. listopadu.2013 ve Špindlerově Mlýdně před osmou hodinou večer prasklo tažné lano nákladní lanovky vedoucí k horské chatě. V tu chvíli ale v přepravní kleci určené výhradně pro přepravu zásob a zavazadel byli kromě nákladu i tři dospělí a dvě děti ve věku 11 a 5 let. Všichni po pádu plošiny z výšky zhruba 10 metrů utrpěli velmi vážná zranění, osmatřicetiletý muž na následky zranění zemřel. Dvě ženy a obě děti byly po dlouhou dobu v péči lékařů.

„Jako první vyšetřovatel zahájil trestní stíhání rodičů zraněných dětí, a to pro přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Ženu Okresní soud v Trutnově uznal vinou, ale ze zákonných důvodů upustil od jejího potrestání. Obvinění zemřelého muže bylo samozřejmě zastaveno," uvedla Ivana Ježková z Policie ČR a upozornila, že trestní stíhání bylo současné době rozšířeno na další osobu. Tou je nyní také 45letý provozovatel lanovky, kterého vyšetřovatel obvinil ze spáchání trestných činů usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Ivana Ježková informovala, že kriminalisté zadali z důvodu řádného vyšetření události vypracování množství znaleckých zkoumání, odborných zpráv a vyjádření. Kromě znalců v oborech zdravotnictví, odvětví soudního lékařství a znalců v oboru strojírenství se k věci vyjádřil i soudní znalec z oboru kriminalistka, odvětví defektoskopie, metalografie a technická diagnostika. Spisový materiál obsahuje rovněž vyjádření drážní inspekce i potřebné náležitosti k projektu na stavbu nákladní lanovky.

„Ze všech provedených procesních úkonů a zajištěných důkazů je zřejmé, že provozovatel, který je zároveň i strojníkem lanovky, nedbal, že se jedná o nákladní lanovku, typu lehké lesní lanové dráhy, jejímž účelem bylo zajištění celoročního provozu chaty, její zásobování potravinami a odvoz komunálního odpadu. O zákazu přepravy osob nebylo v prostoru dolní stanice umístěné žádné upozornění a z provedeného dokazování vyšlo najevo, že i v minulosti se v několika případech osoby na lanovce přepravovaly. Z vyšetřování je také zřejmé, že provozovatel neprováděl povinné kontroly lanového zařízení a o kontrolách nevedl povinnou evidenci. Zajištěné lano vykazovalo dle znalců vysoký stupeň opotřebení, které se vyvíjelo v průběhu několika let. Vlivem tohoto opotřebení a přetížení nosnosti došlo k jeho přetržení a pádu přepravní klece. Obviněnému muži v případě uznání viny před soudem hrozí trest odnětí svobody od jednoho do šesti let," popsala Ivana Ježková.