Čtyři Východočechy s českým pasem a velkým množstvím drog zatkla španělská policie na volném moři u Kanárských ostrovů. V jachtě plující pod českou vlajkou našli policisté 369 kilogramů kokainu. Loď byla balíčky kokainu prý doslova prošpikována a do Evropy mířila z Latinské Ameriky. Hodnota kontrabandu by na černém trhu dosáhla 700 milionů korun.

„Čtveřice zadržených mužů je ve věku od  33 do 46 let. Tři z nich již byli v minulosti trestáni, z toho dva pro drogovou trestnou činnost," uvedl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Češi i s lodí a kontrabandem byli včera na pobřeží Kanárských ostrovů v přístavu v Las Palmas na ostrově Gran Canaria předáni vyšetřujícímu soudci. Kromě policie se na pátečním zátahu na šestnáctimetrové jachtě jižně od ostrovů podílely pobřežní stráž, španělský finanční úřad a námořnictvo.

Při akci, která nesla název La Operación Dublín (Operace Dublin), nebyl nikdo zraněn. Španělské úřady jednaly na základě tipu irské policie (proto Dublin v krycím názvu), podle níž se na jachtě s názvem Meguem měla přepravovat velká zásilka drog. Loď zaznamenali Španělé v Atlantiku již v polovině října a od té doby ji pečlivě sledovali.

„Je to v šetření španělských orgánů. Pokud naši občané požádají naši konzulární službu o pomoc, tak samozřejmě v rámci našich možností s nimi budeme spolupracovat," uvedl David Frous z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Pašeráci drog námořní trasu vedoucí přes vody Kanárských ostrovů využívají často, jde o jednu z hlavních cest pro přepravu narkotik z Jižní Ameriky či z Afriky do Evropy. Zabavených skoro 400 kilogramů kokainu ale patří spíše k menším úlovkům.

Například v roce 2006 policie u Kanárských ostrovů zadržela rybářskou loď s 2,5 tuny kokainu, o dva roky později na lodi plující pod venezuelskou vlajkou našla 3,6 tuny této drogy.