Pro ženu (68), kterou trápil více než dva roky, bylo osudné loňské léto. Tehdy do ní Kuka podle obžaloby strčil a udeřil ji do hlavy tak prudce, že narazila do kovové zárubně dveří a poranila si hlavu. Ženě bezprostředně po úrazu nikdo nepomohl. Její dcera jí zavolala pomoc až třetí den, kdy už byl její stav velmi vážný.

Lékaři zjistili, že utrpěla těžký úraz hlavy, k tomu se později přidal i zápal plic a seniorka po několika týdnech zemřela. Soudní znalec připustil, že dlouhá prodleva mezi zraněním a lékařským ošetřením ženin stav zhoršila.

Obžalovaný u hradeckého soudu nařčení z týrání odmítl. „Z mé strany nikdy k žádnému týrání nedošlo,“ hájil se 38letý pekař a ženin úraz označil za nešťastnou náhodu. Řekl, že se s družkou a synem nastěhovali k matce do rodinného domu ve Sloup-ně a vycházeli spolu dobře.

Podle státní zástupkyně Lenky Faltusové se však Kuka k seniorce choval bezcitně, nakládal s ní hrubě a hlavně ji opakovaně fyzicky napadal, takže měla v obličeji modřiny. Jednou jí dokonce polil obličej a krk vroucí vodou.

„Ačkoliv sám nepracoval, nutil ji mimo jiné k tomu, aby ve svém věku chodila s pytlem pro uhlí a z okolí obce nosila dřevo na topení,“ uvedla státní zástupkyně. Kuka ženě navíc bral důchod a utrácel jej za alkohol, takže musela v obci žebrat o jídlo.

Družka u soudu změnila výpověď

Kuka naopak tvrdil, že žena měla podlitiny po pádu z kola a dřevo nosit nemusela, neboť je sám vozil avií. K žebrání neměla důvod, protože peníze na jídlo dostávala od dcery. „To je nějaký nátlak lidí v obci, aby se mě zbavili,“ řekl obžalovaný. U soudu však zaznělo, že společné soužití mělo k idyle daleko a několikrát tam zasahovala policie. Kuka jednou polil seniorku vroucí vodou, jindy jeho družka skončila v nemocnici se zhmožděnou tváří. Existuje i její výpověď, v níž policii řekla, že ji druh bil.

Družka u soudu všechno popřela a tvrdila, že druh s její matkou vycházel dobře, ale soudci ji to neuvěřili.